Znalezione w Paryżu

Każdego roku, do biura rzeczy znalezionych w Paryżu trafia ponad 180 tysięcy przedmiotów.  Są to przeważnie telefony komórkowe i dokumenty, ale także bardzo nietypowe rzeczy jak na przykład suknia ślubna czy proteza nogi.

Przedmioty znalezione w Paryżu

W 2012 roku do biura rzeczy znalezionych przy prefekturze w Paryżu wpłynęło 182 tysiące przedmiotów. Wszystkie rzeczy są posegregowane i przechowywane w wielkiej sali, która znajduje się pod adresem: 36, rue des Morillons (koło parku Georges Brassens w dzielnicy 15e).  Na powierzchni 550 m² zgromadzone są przedmioty zostawione na ulicach Paryża przez jego mieszkańców oraz przez turystów.

Biuro rzeczy zaginionych zostało założone 13 października 1893 roku przez Prefekta Paryża – Louis Lépine. W biurze pracuje 38 pracowników.

rzeczy znalezione w ParyżuNajczęściej Paryżanie gubią dowody tożsamości, klucze i okulary. Większość tych przedmiotów jest zostawiana w środkach transportu. Codziennie rano, RATP (francuskie przedsiębiorstwo państwowe transportu publicznego w Paryżu, obsługuje m.in. linie metra, autobusowe, tramwajowe, RER) dostarcza do biura ciężarówkę rzeczy znalezionych w pojazdach i na przystankach/stacjach.

Po upływie około 4 – 18 miesięcy (w zależności od wartości przedmiotu), jeśli nikt się po daną rzecz nie zgłosi, jest ona przekazywana do organizacji charytatywnych. Telefony komórkowe są poddawane recyklingowi, a dokumenty są niszczone.

Niektóre przedmioty, takie jak narkotyki, broń, są odsyłane bezpośrednio do Policji.

Czasami zdarzają się rzeczy o bardzo dużej wartości. Znalezione rzeczy w ParyżuPewnego razu, mężczyzna przyniósł do biura znaleziony na ulicy pierścionek, nikt nie zgłosił się po niego przez rok. Po tym czasie biuro przekazało pierścionek znalazcy, był on wart 22 tysiące euro.  Ostatnio oddano telefon komórkowy wart około 14 tysięcy euro.

Najbardziej jednak niezwykłe znaleziska to: suknia ślubna (dostarczona przez taksówkarza, który wiózł skłóconą parę), torba złodzieja ze specjalną wkładką, medal, proteza nogi, broń, miecze, deska surfingowa, urna z prochami, paszporty ze 130 różnych krajów.

Zdjęcia pochodzą z Paris.fr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Święta Bożego Narodzenia, czyli Noël po francusku

Joyeux Noël! Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! Święta Bożego Narodzenia w pełni. Z tej okazji poniżej znajdziecie kilka piosenek, filmików i...

Zamknij