Zakochany Paryż, czyli kilka miejsc na rozgrzanie serca

Przyjęło się, że Paryż to miasto dla zakochanych. Nie każdy tak sądzi i nie będę nikogo do tego przekonywać. Być może masz już zdanie na ten temat, a jeśli nadal się zastanawiasz czy to prawda, to poniżej kilka podpowiedzi co zrobić, aby pobyt w stolicy Francji był romantycznym pobytem we dwoje.

Montmartre (Paryż/Francja)
Montmartre

Spacer po Montmartrze

Romantyczną propozycją jest spacer po Montmartrze, XVIII dzielnicy Paryża. Montmartre uchodzi za miejsce bohemy i artystów. Tutaj tworzyli Pablo Picasso, Vincent Van Gogh oraz Claude Monet. To się niestety zmienia, ze względu na masę turystów jaka przewija się koło bazyliki Sacré Coeur i Placu du Tertre. Dlatego też, aby poczuć więcej romantycznej atmosfery, polecam zejść w stronę merostwa XVIII dzielnicy (rue Ordener). Po drodze, schodząc stromymi uliczkami lub schodami, można zobaczyć między innymi winnicę, wiatrak oraz dwie znane i klimatyczne restauracje: La Maison Rose (2, rue de l’Abreuvoir) i Au Lapin Agile (kabaret artystyczny działający od 1860, adres: 22, rue des Saules).

La Maison Rose - Montmartre
La Maison Rose (Montmartre)
Au Lapin Agile - Montmartre - Paryż
Au Lapin Agile (Montmartre)
Winnica (Montmartre)

Ściana miłości na Montmartrze

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się ściana z napisem Kocham Cię w prawie wszystkich językach świata (zwana po francusku Mur des je t’aime, a po angielsku The I love you Wall). Znajduje się ona na skwerze na Montmartrze, przy metrze linii numer 2 (stacja Abesses). Ze względu na duże natężenie turystów, zrobienie sobie zdjęcia pod taką ścianą w romantycznej atmosferze możliwe jest jedynie wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Wstęp bezpłatny.

Ściana Kocham Cię - Montmartre
Ściana Kocham Cię (Montmartre)

Wzdłuż kanału Saint Martin

Kanał Saint Martin znany jest z filmu Amelia. To tam, z jednej z kładek główna bohaterka puszczała „kaczki”. Wzdłuż kanału rosną wysokie kasztanowce i platany, a nad wodą wznoszą się wygięte stalowe kładki dla pieszych. Warto wybrać się na romantyczny spacer i poobserwować jak barki przepływają pomiędzy śluzami. Barki zatrzymują się w pięciu śluzach, z których cztery są podwójne. Wieczorami nad kanałem Saint Martin kwitnie życie towarzyskie Paryża.

Muzeum Życia romantycznego

Musée de la Vie romantique znajduje się w XIX wiecznej rezydencji z atelier i ogrodem. W domu tym mieszkał kiedyś holenderski malarz Ary Scheffer (1795-1858), który często przyjmował znanych gości. Byli to między innymi: George Sand i Fryderyk Chopin, Liszt i Marie d’Agoult, Rossini, Dickens. W muzeum zobaczysz na przykład: obrazy, portrety, akwarele, ryciny, wiele pamiątek po George Sand, w tym odlew jej prawej dłoni i ręki.

Musée de la Vie romantique - Paryż
Musée de la Vie romantique

Przy muzeum działa salon du thé, gdzie można posilić się i odpocząć w miłej atmosferze, w otoczeniu zieleni.

Wstęp na wystawę stałą jest darmowy przez cały rok.

Muzeum Życia romantycznego / Musée de la Vie romantique
Hotel Scheffer-Renan
16, rue Chaptal (IX Paryż)

Dojazd: metro Saint-Georges (linia 12), Pigalle (linia 2 lub 12), Blanche (linia 2)
Otwarte od wtorku do niedzieli od 10 do 18.  Zamknięte w poniedziałki i wybrane święta.  

Musée de la Vie romantique - muzeum życia romantycznego - Paryż
Musée de la Vie romantique
Więcej szczegółów: http://museevieromantique.paris.fr/fr

Park des Buttes Chaumont

Park zajmuje prawie 25 hektarów i zlokalizowany jest w północno-wschodniej części XIX dzielnicy Paryża. Jest jednym z największych parków w całej Francji. Został oddany do użytku w 1867 roku. Powstał na miejscu głęboko eksploatowanego kamieniołomu, a decyzja o budowie parku została podjęta przez cesarza Francji, Napoleona III Bonaparte po tym, jak kamieniołom został włączony w granice administracyjne Paryża. Zakochani mogą odwiedzić jedną z głównych atrakcji parku, jaką jest świątynia Sybilli zaprojektowana i zbudowana w 1869 roku. Znajduje się ona na szczycie góry wznoszącej się ponad parkiem. Do świątyni prowadzi między innymi wiszący most zaprojektowany przez Gustawa Eiffla (tego od znanej wieży).

Wstęp bezpłatny.

 Park des Buttes Chaumont - Paryż
Park des Buttes Chaumont

Skwer Île de la Cité i skwer Barye

Nabrzeża Sekwany za katedrą Notre Dame mają swoje zalety i uroki. Na wyspie Île de la Cité, tuż za katedrą (trzeba przejść przez ulicę), tam gdzie jest wejście do Mémorial des Martyrs de la Déportation, czyli Pomnika Deportowanych, znajduje się mały skwerek zwany Square de l’Île de France. Jeszcze niedawno był to uroczy i rzadko odwiedzany przez turystów skwerek, na którym można było urządzić sobie piknik. Teraz niestety jest tam więcej turystów, ale i tak warto odpocząć w cieniu drzew. W oddali widać statuę świętej Genowefy, patronki Paryża.

Podobny park znajduje się na wschodnim krańcu Île Saint Louis, nazywa się Square Barye.

Wstęp wolny.

 Skwer Île de la Cité i katedra Notre-Dame
Skwer Île de la Cité i katedra Notre-Dame

Kłódka na moście w Paryżu

Romantycznym posunięciem, dla niektórych, jest założenie kłódki na moście w Paryżu. Na większą skalę takim miejscem był kiedyś most Pont des Arts, którego konstrukcja nie wytrzymała pod ciężarem kłódek i w 2014 roku władze Paryża usunęły kraty z kłódkami. Obecnie Pont des Arts znowu powoli się zapełnia. Jeśli nie lubisz działać standardowo, znajdź swój ulubiony most (jeden z 37 dostępnych w Paryżu) i to na nim złóż deklarację miłości.

Koszt: cena kłódki.

Pont des Arts Paryż
Pont des Arts (Paryż)

Palais de Chaillot i Trocadero

Palais de Chaillot składa się z dwóch skrzydeł połączonych słynnym tarasem, z którego rozpościera się widok na Wieżę Eiffla. Tutaj odbywają się sesje zdjęciowe i jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na selfie lub zdjęcie na tle Wieży Eiffla. Wokół pałacu znajduje się park oraz basen z rzeźbami, dobre miejsce na krótki odpoczynek. Miejsce przepełnione jest turystami i sprzedawcami tanich pamiątek.

Metro linii 6 i 9: stacja Trocadero

Wstęp bezpłatny.

Piknik na Champ de Mars, czyli Polach Marsowych i Wieża Eiffla

Piknik na Polach Marsowych nie jest złym pomysłem na romantyczne spędzenie czasu. Wieczorem można podziwiać pięknie oświetloną Wieżę Eiffla.

Jeśli jednak nie przepadasz za turystami, to lepiej zrezygnować z tego pomysłu, nie obiecuję romantycznej atmosfery.

Pola Marsowe (Paryż)
Pola Marsowe (Paryż)

Gdyby jednak piknik nie wyszedł, zastanów się nad skorzystaniem z oferty restauracji na Wieży Eiffla. Na pierwszym piętrze działa restauracja 58 Tour Eiffel z dobrą kuchnią i wspaniałym widokiem. Na drugim piętrze, restauracja Le Jules Verne z jeszcze lepszym widokiem.

Jak działa czar Wieży Eiffla?

Fragment francuskiego filmu Amour et Tourbulences

Romantyczna kolacja na barce pływającej po Sekwanie

Gdy nadejdzie zmierzch można wybrać się na romantyczny rej po Sekwanie połączony z kolacją. Trasa rejsu prowadzi wzdłuż najbardziej znanych zabytków Paryża, między innymi: Wieża Eiffla, Plac Inwalidów, Muzeum Orsay, Luwr, Katedra Notre-Dame. Warto wcześniej zarezerwować miejsce i wybrać odpowiednie menu. Takich atrakcji w Paryż jest mnóstwo, więc jest w czym wybierać. Poniżej kilka propozycji.

Koszt: w zależności od wybranej opcji.

Parki i ogrody w Paryżu

Paryż to także miasto parków, ogrodów i skwerków. Posiada liczne zielone i dobrze utrzymane miejsca, które zachęcają do odpoczynku lub pikniku.  

Jednym z takich miejsc jest Lasek Buloński (Bois de Boulogne), zielone płuca Paryża. W jego skład wchodzi kilka mniejszych ogrodów i parków, z których najpiękniejszym jest Park Bagatelle.

Park Bagatelle, położony w sercu Lasku Bulońskiego, jest jednym z czterech ogrodów botanicznych w Paryżu. Park jest doskonałym miejscem na romantyczne spacery. Romantyzmu nadają gigantyczne drzewa i zróżnicowane życie roślinne, małe mosty, skały, jaskinie i sztuczne wodospady. Chińska pagoda z XIX wieku to tylko jedna z ciekawostek parku. Odwiedzający mogą podziwiać wspaniały ogród różany z 10 tysiącami różanych krzewów, w tym 1200 różnych gatunków. W parku regularnie odbywają się wystawy i imprezy, a także koncerty muzyki klasycznej w lecie.

Warto wymienić także inne ogrody i parki, które nadają się idealnie na romantyczne spacery: Ogród Luksemburski, Jardin Tropical, Jardin du Carrousel (ten przy Luwrze), Tuillerie, Park Montsouris, Park Monceau, Bois de Vincennes, Jardin des Serres d’Auteuil, Parc de la Villette, Parc de Belleville.

Ogród Luksemburski Paryż
Ogród Luksemburski

Mam nadzieję, że przedstawione opcje, chociaż w połowie spełnią Twoje wymagania i wybierzesz coś dla siebie. Są to znane punkty, a tak naprawdę, żeby poczuć romantyczną atmosferę, to trzeba znaleźć swoje miejsca. Polecam film Zakochany Paryż (Paris, je t’aime), który składa się z 20 kilkuminutowych filmów nakręconych w każdej dzielnicy stolicy. Może dzięki temu znajdziesz swój ulubiony Paryż.  

Jeśli zachęciłam Cię do odwiedzenia Paryża to poszukaj noclegu i zarezerwuj wcześniej bilety.

Booking.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *