Wystawa Paris en chansons – Paryż w piosenkach

 Od XVI wieku, Paryż jest natchnieniem dla muzyków. Na temat tego miasta powstało tysiące piosenek. Z tej okazji w Paryżu została otwarta wystawa dotycząca piosenki paryskiej – “Paris en chansons”, czyli Paryż w piosenkach.

Paryż w piosenkach

 

Według George’a Gershwina, “istnieją tylko dwa tematy piosenek: Paryż i miłość”, dwie sprawy także często związane ze sobą …

 

Piosenki francuskie wychwalają piękno, historię i romantyzm Sekwany, jej nabrzeży i licznych mostów. Częstym tematem są miejsca sentymentalne, ale także te ukazujące biedę ludzką.

 

Nie ma w Paryżu dzielnicy, która nie byłaby tematem piosenki, według tradycji przyjętej pod koniec XIX wieku przez Aristide Bruant (À Grenelle, À Batignolles, À la Bastille, etc.). Wszechobecność dzielnic o wysokiej społecznej lub kulturowej tożsamości (Montmartre Pigalle, Bastille, Saint Germain des Prés) nie wyklucza ulic mniej typowych, zarówno w sercu miasta jak i na jego obrzeżach.

 

Wystawa została zorganizowana przez dwie specjalistyczne biblioteki Paryża – Médiathèque musicale de Paris (Medioteka Paryża) i Bibliothèque historique (Biblioteka historyczna). Jest to pierwsza taka ekspozycja. Na wystawie można zobaczyć dokumenty dźwiękowe, ikonograficzne i audiowizualne: płyty, książki, manuskrypty, fotografie, afisze, nuty, czasopisma.

 

Wystawa składa się z dziewięciu odcinków, wzbogaconych materiałami audiowizualnymi (klipy wideo, fragmenty z telewizji i filmów fabularnych) i tekstami piosenek: Początki (XVI-XVIII wiek) – Aristide Bruant – Ulice Paryża – W Paryżu pieszo, samochodem, metrem – Paryżanie – Paryż jest świętem – Piosenka francuska w kinie – Legendarni artyści.

 

Wystawę można oglądać do 29 lipca 2012 roku w Galerie des Bibliotheques (22, rue Malher Paryż 4e, metro: Saint-Paul). Otwarte od wtorku do niedzieli od 13 do 19 godziny (w czwartki do 21h), zamknięte w poniedziałek. Wstęp : 6 €, zniżka: 4 €, (wejście wolne dla dzieci poniżej 14 roku życia).

 

Więcej informacji na stronie: http://chansons.paris.fr

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *