Wystawa Henri Cartier-Bresson w Pompidou

Do 9 czerwca 2014 w Paryżu, w Centrum Pompidou można zobaczyć wystawę fotografa Henri Cartier-Bressona (1908-2004). To pierwsza taka ekspozycja, od śmierci artysty. Zebrane dzieła pochodzą z Fundacji Cartier-Bresson, ponad pięćset fotografii, rysunków, filmów i dokumentów.

Henri Cartier-Bresson

 

Henri Cartier-Bresson (ur. 22 sierpnia 1908 w Chanteloup-en-Brie, zm. 3 sierpnia 2004 w Céreste) to jeden z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku.

Zdjęcia Bressona pojawiały się w najbardziej znanych czasopismach trzech dekad oraz były wystawiane we wszystkich największych galeriach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Wystawa The Decisive Moment była pierwszą wystawą fotograficzną, która trafiła do Luwru.

Cartier Bresson

Paryż, Place de l’Europe, Gare Saint-Lazare, 1932

Cartier-Bresson w latach 20. studiował malarstwo w pracowni Coteneta i Andre Lhote’a. Potem ukończył studia malarskie i filozoficzne na uniwersytecie w Cambridge. Pierwsze fotografie wykonał w 1931. Jego pierwsza wystawa odbyła się w 1932 w nowojorskiej Julien Levy Gallery. Wtedy jego fotografie zostały ocenione niezbyt przychylnie. W latach 30. brał udział m.in. w słynnej ekspedycji etnograficznej do Meksyku, po której zaczął pracować jako niezależny fotograf. W 1935 od Paula Stranda nauczył się pracy z kamerą. Następnie asystował w filmach Jeana Renoira. W 1937 kręcił filmy dokumentalne w Hiszpanii, w 1940 został więźniem wojennym niemieckich obozów w Badenii-Wirtembergii.

Po ucieczce z obozu w 1943 przyłączył się do francuskiego ruchu oporu. Po 1945 roku ponownie został niezależnym fotografem. Uwieczniał wtedy tzw. decydujący moment (fr. l’instant décisif, ang. the decisive moment), który wyraża kwintesencję danej chwili. Koncepcja ta wpłynęła na rozwój nowoczesnego reportażu.

Cartier-Bresson pracował dla prawie wszystkich wielkich dzienników i czasopism na całym świecie. Był współzałożycielem słynnej agencji fotograficznej Magnum wraz z Robertem Capą, Davidem Chim Seymourem i George’em Rodgerem. Miało to miejsce w 1947 w Paryżu.

Odbył podróże do Indii, Birmy, Pakistanu, Chin, Indonezji, Kuby, Meksyku, Kanady, Japonii i Związku Radzieckiego. W 1982 został uhonorowany nagrodą Fundacji Erny i Victora Hasselblad za całokształt pracy.

Pod koniec życia nie uprawiał już fotografii, za to powrócił do swoich dawnych pasji malowania i rysowania. Zmarł w wieku 95 lat w miejscowości Isle-sur-la-Sourge niedaleko Marsylii.

 

Rue de Vaugirard, Paryż, Francja, maj 1968

Rue de Vaugirard, Paryż, Francja, maj 1968

 

Martine Franck, Paryż, Francja, 1967

Martine Franck, Paryż, Francja, 1967

 

Deux jeunes filles attendant le tram, Moskwa, Rosja, 1954

Deux jeunes filles attendant le tram, Moskwa, Rosja, 1954

 

Brasserie Lipp, Paryż, Francja, 1969

Brasserie Lipp, Paryż, Francja, 1969

 

 Wystawę można zwiedzać od 11h do 23h. Galerie 2 – Centre Pompidou – Paryż.

Zdjęcia – © HENRI CARTIER-BRESSON / MAGNUM PHOTOS, COURTESY FONDATION HENRI CARTIER-BRESSON


Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *