Wydarzenia kulturalne w Paryżu w związku z polskim przewodnictwem w UE

Po raz pierwszy w historii, Polska przewodniczy Unii Europejskiej. Podczas tych 6 miesięcy przewidziano mnóstwo wydarzeń w Paryżu.

polska we francji

 

Od 1 lipca 2011 roku, Polska przewodniczy Unii Europejskiej. W związku z tym, Polska postawiła na kulturę i opracowała bogaty program wydarzeń artystycznych, które odbędą się w 10 największych miastach świata: Pekinie, Tokio, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Berlinie, Madrycie, Londynie, Brukseli i Paryżu. Wszystkie imprezy odbędą się na szczeblu międzynarodowym w ramach projektu KULTURA opracowanego przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.

 

W Paryżu, Instytut Polski i Instytut Adama Mickiewicza proponują dwie wystawy młodych, polskich grafików: Just a Thing w Salon Maison et Objet od 9 do 13 września i Unpolished podczas Paris Design Week od 12 do 18 września w Cité de la mode et du Design (13e).

polska we francji

 

Od 1 do 10 października, w Habib Bourguiba (7ème)  zorganizowana będzie interaktywna wystawa dużych zabawek.

 

Pierwszego października podczas la Nuit Blanche (Biała Noc), artysta Mirosław Bałka przedstawi swoją sztukę w Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu (3ème). W tym samym czasie, w Magazynie Literackim (Magazine Littéraire) pojawi się audio ksiązka, która będzie zawierać wiersze Czesława Miłosza (Nagroda Nobla) interpretowane na francuski przez Michael Lonsdale (aktor, który otrzymał medal miasta Paryża w maju 2011).

 

Jesień zacznie się muzycznie występem grupy Małe Instrumenty w Cigale 8 października, w ramach Festiwalu Ile de France, oraz koncertem młodego i utalentowanego pianisty Rafała Blechacza i orkiestry Sinfonia Varsovia w utworach Karola Szymanowskiego (11 listopada Salle Pleyel).

 

Nie zabraknie również seansów filmowych, m.in. podczas Festivalu Kinopolska od 7 do 13 grudnia w kinie Reflet Médicis (5ème). Czwarta edycja tego festiwalu pozwoli poznać filmy polskie wybrane podczas Festiwalu w Cannes, a także starsze dzieła i filmy, reżyserów nieznanych jeszcze we Francji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *