Wybory prezydenckie we Francji 2012

W niedzielę 22 kwietnia 2012 roku, we Francji odbędą się wybory prezydenckie. Francuzi będą wybierać spośród 10 kandydatów.

Wybory we Francji 2012

Zdjęcie ze strony: http://elections.lefigaro.fr/presidentielle-2012

Według PAP w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji na socjalistycznego kandydata Francoisa Hollande’a zmierza głosować w niedzielę 28 % wyborców, a 25 % na ustępującego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego – wynika z nowego sondażu CSA.

W tyle za dwoma głównymi rywalami do fotela prezydenckiego uplasowała się ultraprawicowa szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, na którą gotowych głosować jest 16 %  i przedstawiciel radykalnej lewicy Jean-Luc Melenchon z 14,5 % poparciem. Na piątym miejscu uplasował się z 10,5 % poparciem centrysta Francois Bayrou. Poparcie dla pozostałej piątki kandydatów oscyluje wokół 1-2 %.

W drugiej turze wyborów Hollande według sondażu CSA może liczyć na 55 % głosów, a Sarkozy na 25 %.

Aż 38 % respondentów mówi, że wciąż może zmienić zdanie w niedzielę; natomiast w drugiej turze skłonnych zmienić zdanie deklaruje tylko 23 %.

W bilansie sił politycznych całkowite poparcie dla lewicy wyniosło 47 %, a dla prawicy reprezentowanej w parlamencie nieco mniej niż 27 %.

Sondażem przeprowadzonym telefonicznie w środę i czwartek objęto 1134 osoby w wieku ponad 18 lat. (PAP)

Więcej o wyborach “na żywo” z Paryża: http://elections.lefigaro.fr/presidentielle-2012/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *