Winnice Francji – Ile-de-France

Tereny winiarskie we Francji są podzielone na tzw. apelacje, wewnątrz których produkcja wina jest ściśle nadzorowana i sprawdzana pod kątem spełniania szczegółowych norm, począwszy od sadzenia krzewów winogronowych, a skończywszy na butelkowaniu i etykietowaniu.

winobranie francja

Obecnie region Francji Ile-de-France liczy 132 winnice, w tym kilka w Paryżu. Oto 4 winnice, które znajdują się w Paryżu i są utrzymywane przez miasto.winnica paryz brassensWinnica parku Georges-Brassens

Plantacja: 1983
Powierzchnia: 1200m²
Ilość stóp: 720
Winogrona: Pinot noir, Perlette, Pinot Meunier
Produkcja: 200 do 600 kilo (w zależności od roku)
Wina stołowe: Chasselas de Fontainebleau

Do końca XVIII wieku, duża winnica obejmowała całe południe wioski Vaugirard. Były tam produkowane Morillons i le clos des Périchots, które dały nazwę okolicznym uliczkom.

Stopniowo zamieniano ich produkcję na winogrona gorszej jakości, ale bardziej produktywne.

Powoli uprawa winorośli została wyparta przez warzywnictwo i od 1897 roku przez działalność rzeźni w Vaugirard. Aby ożywić tradycję, w 1983 roku zasadzono 700 stóp Pinot Noir, na czterech dużych i słonecznych tarasach. Przywieziona ziemia została zmieszana z piaskiem znad Loary i skałami wapiennymi, które zatrzymują ciepło nagromadzone podczas słonecznych dni i umożliwiają odpływ.

Pierwsze zbiory miały miejsce w 1985 roku, kiedy zebrano 520 kilo winogron.

 

winnica paryz bellevilleWinnica w parku Belleville

Plantacja: 1992
Powierzchnia: 250m²
Ilość stóp: 140
Winogrona: Pinot Meunier, Chardonnay
Produkcja: 2 do 3 kilo na stopę

Historia winnicy w Belleville sięga dalekich czasów. W epoce Karolingów, winorośl pokrywała płaskowyż starego Belleville, dawniej zwanego Savies. W XIII wieku, Davies było utrzymywane przez mnichów i posiadało 15 hektarów winnic położonych zapewne w obecnej części parku Belleville.

W XIV wieku, tawerny i kabarety nie przejmowały się jakością wina. Znane i cenione szczepy Savies, były zastępowane stopniowo przez bardziej produktywne.

Tradycja winnicy rozwijała się do rewolucji. Na początku XIX wieku, ze względu na spadek cen wina z Belleville, winnice stopniowo były przekształcane pod uprawę kwiatów.

 

winnica paryz bercyWinnica w parku Bercy

Plantacja: 1996
Powierzchnia: 660m²
Ilość stóp:  350
Winogrona: Sauvignon, Chardonnay
Produkcja: 250 litrów
Wina stołowe: Chasselas de Fontainebleau, Muscat de Hambourg, Muscat de Saumur, Sopieta de Frankental.

Usytuowana na brzegach Sekwany, od XVII wieku, gmina Bercy przyciągała zwolenników wina. W Bercy, przed rewolucją, wino nie było opodatkowane. Jednak po przyłączeniu do Paryża, w roku 1859, gmina stała się największym światowym rynkiem sprzedaży wina. W tym czasie, wino było dostarczane w beczkach, statkiem płynącym po Sekwanie i było rozliczne na beczki.

W 1877 roku, Miasto Paryż wybudowało olbrzymią piwnicę – magazyn na Violet-le-Duc, zadeklarowaną do użyteczności publicznej. Na początku XX wieku, małe firmy rodzinne założyły dużą firmę, która zajmuje się dystrybucją win codziennego użytku. Piwnice Saint-Emilion, bloki, szyny, drzewka winorośli przypominają o przeszłości.

 

winnica-paryz-montmartreWinnica na Montmartre

Plantacja: 1932
Powierzchnia: 1556m²
Ilość stóp: 1762
Winogrona: 27 różnych, w tym 75% Gamay, 20% Pinot i kilka stóp Sibel, Merlot, Sauvignon blanc, Gewurztraminer, Riesling…
Produkcja: 1000  kilo

Winnica Montmartre jest najstarsza w Paryżu. Już za czasów rzymskich, wino pojawiło się na terenie stolicy, a później założono miasto. Uprawa winorośli nie została przerwana do dziś.

W XVI wieku, mieszkańcami Montmartre byli głównie plantatorzy. Winorośl uprawia się w górnej części wzgórza na równinach otaczających. Powierzchnia uprawy zmniejsza się od XVIII wieku, na skutek działalności urbanistycznej Paryża i konkurencji ze strony innych regionów winiarskich we Francji.

W 1932 roku, Miasto Paryża zasadziło 2000 stóp winorośli, zgodnie z wolą społeczeństwa „Starego Montmartre”. Składa się z klasycznych odmian z prowincji winiarskich we Francji, a także z mieszanki najbardziej żyznych i energicznych. Święto Winobrania (Vendange) odbywa się na Montmartrze od 1935 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *