Wieżowce w Paryżu

W porównaniu do reszty Francji, Paryż jest miastem z największą ilością budynków posiadających wysokość minimum 100 metrów lub powyżej 40 pięter. 27 na 28 wieżowców znajduje się w Paryżu, głównie w 13-tej dzielnicy. Około 83% wieżowców francuskich zostało wybudowanych w regionie Île-de-France: w Paryżu oraz na obrzeżach, w Courbevoie, Puteaux, Nanterre i Bagnolet.

Wieżowce w Paryżu (Francja)

Hermitage Plaza w Paryżu (Francja)

Paryż inwestuje w swoją infrastrukturę, stawia na wieżowce.

Dwie wieże o wysokości 175 metrów zostaną postawione w 13-tej dzielnicy Paryża (południowo-wschodnia część stolicy) i będą miały połączenie z miastem Ivry. Do budowy został wyznaczony Jean Nouvel, a głównymi inwestorami są Ivanohé Cambridge i Hines.

Realizacja tego projektu pochłonie od 500 do 600 milionów euro, a zakończy się w 2018 roku. Większy z wieżowców, 38 piętrowy, będzie przeznaczony na działalność gospodarczą i biura. W drugim z nich, 24 piętrowym, będzie hotel.

We wschodniej części nowoczesnej dzielnicy Paryża, La Defense – w Courbevoie, tuż nad brzegiem Sekwany staną dwa wieżowce – Hermitage Plaza. Wzniosą się na wysokość 323 metrów, czym uzyskają tytuł najwyższego budynku w Europie. 

Budynki będą miały charakter wielofunkcyjny o powierzchni użytkowej 250 tys. metrów kwadratowych. W wieżowcach na 93 pietrach znajdować się mają m.in. hotel, spa, luksusowe apartamenty, biura, a także sklepy, restauracje, galeria i audytorium.

“Obiekt stanie na podium przypominającym formę kryształu. Jego wieżowce będą posiadały subtelnie skręconą bryłę. Ich ściany u podstawy będą skierowane naprzeciw siebie, ale wraz z osiąganiem wysokości będą się przekręcać względem osi – każda w inną stronę. Dzięki temu z budynków ma rozpościerać się widok w każdym kierunku i obejmować całość panoramy stolicy Francji. Interakcja między strukturą ścian, zastosowanymi materiałami (fasada będzie szklana) i światłem słonecznym będzie sprawiała, że wygląd wieżowców będzie się zmieniał wraz z obiegiem słońca na niebie.”

Planowany termin oddania inwestycji to 2014 rok.

W przygotowaniu są również następne projekty budowy wieżowców w Paryżu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Salon starych książek i znaczków w Paryżu

Od dzisiaj do niedzieli (tzn. od 27 do 29 kwietnia 2012 roku), 150 księgarni z całego świata i 50 galerii...

Zamknij