Weekend w Paryżu

Wiosna to idealny czas na krótki wypad do europejskiej stolicy. Jeśli masz okazję spędzić dzień lub dwa w Paryżu, oto krótki przewodnik co warto zobaczyć. Ten tekst skierowany jest głównie do osób, które nigdy nie były w Paryżu i w ekspresowym tempie chcą przekonać się, o co tyle hałasu, ale także dla tych, którzy chcą odświeżyć swoją znajomość Paryża i zobaczyć co się zmieniło.

Zakładam, że masz 2 pełne dni w Paryżu. Kolejność dni przeznaczonych na wycieczkę jest dowolna. Jeśli masz tylko jeden dzień to możesz mieszać atrakcje. Zapraszam!

Paryż, Francja
Paryż, Francja

Dzień pierwszy

Zaczynamy rano od miejsc, z których słynie Paryż. Czas zwiedzania zależy od tego jak długo będziemy podziwiać atrakcje oraz jaki środek transportu wybierzemy. Część przedpołudniowa i popołudniowa przeważnie zajmują po około 4 godziny każda.

Propozycja na przedpołudnie

Na początek Trocadero, czyli wzgórze, na którym znajduje się Palais de Chaillot i wspaniały widok na wieżę Eiffla.

Palais de Chaillot jest siedzibą między innymi:musée de l’Homme (muzeum Człowieka), musée de la Marine (muzeum Marynarki), Cité de l’architecture et du patrimoine (muzeum architektury i dziedzictwa, największe centrum architektury na świecie), Théâtre national de Chaillot. Jeśli interesują Cię takie tematy, warto tu wrócić w przyszłości.

Pomiędzy dwoma budynkami znajduje się placyk, z którego roztacza się panorama na wieżę Eiffla oraz w dole ogród Trocadéro (jardins du Trocadéro) w stylu angielskim z basenem, fontannami i rzeźbami. Trocadéro to tzw. selfie spot w Paryżu.

Trocadero (Paryż, Francja)

Jeśli chcesz zobaczyć wieżę Eiffla z bliska lub wejść na nią, możesz zejść ze wzgórza, przejść przez most i ustawić się w kolejce pod wieżą. Można na nią wyjechać windą, bilety obejmują wjazd na pierwszy i drugi poziom lub pierwszy, drugi i trzeci poziom (na szczyt).

Wieża Eiffla (Paryż, Francja)

Spod wieży Eiffla wyruszają rejsy po Sekwanie. Programów i opcji jest sporo, można więc wybrać co komu pasuje. Jest to dosyć szybki sposób, aby zobaczyć najpopularniejsze zabytki w Paryżu.

Jeśli nadal chcesz kontynuować wycieczkę, polecam udanie się pod Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe) i spacer Polami Elizejskimi (Avenue des Champs-Élysées).

Przejazd metrem numer 6 z Trocadéro lub Bir-Hakeim do Charles de Gaulle – Étoile.

Jeśli chciałabyś/chciałbyś zobaczyć panoramę Paryża lub poobserwować jak wygląda ruch pojazdów po rondzie, możesz wyjść na taras widokowy na Łuku Triumfalnym.

Łuk Triumfalny (Paryż, Francja)

Później kieruj się w dół alei. Po takim spacerze dotrzesz do place de la Concorde (plac Zgody) z obeliskiem (Obélisque de Louxor), który kiedyś znajdował się przy wejściu do Świątyni Luksorskiej w Egipcie oraz ośmioma posągami kobiet, symbolizującymi największe miasta Francji.

Plac Zgody – place de la Concorde (Paryż, Francja)

Przechodząc przez ogród Tuilleries (najstarszy ogród w Paryżu) dotrzesz do Luwru (musée du Louvre). Luwr to dawny pałac królewski, obecnie muzeum sztuki i jedno z największych muzeów na świecie. Aby zwiedzić muzeum Luwru potrzeba naprawdę wiele godzin, chyba że chcesz tylko przelecieć po kliku najpopularniejszych salach. Jeśli masz czas i chcesz ominąć kolejki, proponuję zaopatrzyć się wcześniej w bilet, dzięki czemu nie będziesz czekać. 

Muzeum Luwr (Paryż, Francja)

Propozycja na popołudnie

Jeśli wystarczy Ci sił i chęci, udaj się do biznesowej części Paryża, do dzielnicy La Défense. Na zachodnim jej krańcu znajduje się Wielki Łuk (La Grande Arche de La Défense). Stoi on na linii, będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się na Luwrze a kończącej się na Łuku Triumfalnym.

La Défense jest siedzibą większości wielkich francuskich korporacji i głównych przedstawicielstw koncernów zagranicznych we Francji. Oprócz tego spełnia także rolę centrum handlowego, wystawienniczego, rozrywkowego i transportowego.

La Défense (Paryż, Francja)

Dzień drugi

Propozycja na przedpołudnie

To będzie luźniejszy dzień. Niestety po ostatnim pożarze gotyckiej katedry Notre Dame (Notre-Dame de Paris) nie można wejść do środka, ale za to możesz zrobić sobie spacer po wyspie Île de la Cité.

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, to na sąsiedniej wyspie Świętego Ludwika (Île Saint-Louis) możesz zjeść pyszne i znane lody Berthillon (29-31 Rue Saint-Louis en l’Île).

Wyspa Świętego Ludwika – Île Saint-Louis (Paryż, Francja)

Spod katedry Notre Dame możesz przejść na drugą stronę Sekwany w kierunku fontanny Saint-Michel do dzielnicy Łacińskiej (Quartier latin). Tu masz okazję nabyć pamiątki w licznych sklepikach ulokowanych w wąskich uliczkach. Później kierując się na południe bulwarem Saint-Michel, dotrzesz do Ogrodów Luksemburskich, idealnego miejsca na odpoczynek. W ogrodach znajdują się między innymi fontanny, boisko do koszykówki, place zabaw, muzeum, Palais du Luxemburg oraz siedziba Senatu. Polecam krótki odpoczynek na krzesełku lub pobliskiej ławeczce.

Fontanna Saint-Michel (Paryż, Francja)

Propozycja na popołudnie

Montmartre – szczegóły trasy poniżej.

Montmartre (Paryż, Francja)

No dobrze, a jak zmieścić dwa dni w jednym, aby zobaczyć najważniejsze zabytki w ciągu kilku godzin? Da się? Uda się, ale nie ma co oczekiwać za wiele. To będzie tzw. turystyczny sprint. Jeśli nie skupiasz się za bardzo na szczegółach to jest to do wykonania. Sprawdziłam i działa, było bardzo przyjemnie i na luzie.

Jeden dzień w Paryżu, czyli Paryż w pigułce

Zacznij od spaceru po wzgórzu Montmartre.

Tutaj proponuję dwie opcje. Poniżej też mapa z całą trasą po Montmartrze.

Bazylika Sacré-Cœur (Paryż, Francja)

Wersja pierwsza: jedziesz metrem linii 2 i wysiadasz na Anvers (lub autobusem, jeśli masz bliżej). Później musisz podejść uliczką do góry i albo po schodach, albo kolejką. Wejście do kolejki jest po lewej stronie, stojąc twarzą do bazyliki Sacré-Cœur.  

Przejazd na wzgórze kolejką (tzw. Funiculaire de Montmartre) odbywa się na podstawie biletów, takich jak na metro czy autobus, więc jeśli posiadasz kartę, to wyjedziesz w jej ramach.

Funiculaire de Montmartre (Paryż, Francja)

Najpierw udaj się pod Bazylikę Sacré-Cœur, po przejściu kontroli bezpieczeństwa, możesz na chwilę wejść do środka. Spod bazyliki rozciąga się panorama na dachy Paryża i najpopularniejsze zabytki. Jeśli jest ładna pogoda to zobaczysz wieżę Eiffla. Następnie kieruj się do place du Tertre, na którym znajdują się liczne restauracje, a także stoją artyści gotowi namalować Twój portret. Po drodze możesz zaopatrzyć się w pamiątki.

Plac du Tertre (Paryż, Francja)

Wersja druga: jedziesz metrem linii 12 i wysiadasz na stacji Lamarck – Caulaincourt (przygotuj się na podróż windą). Później wspinasz się schodami na wzgórze Montmartre. Jest to bardzo spokojna i mało turystyczna trasa. Po drodze możesz zobaczyć winnicę w Paryżu oraz dwie znane i klimatyczne restauracje: La Maison Rose (2 rue de l’Abreuvoir) i Au Lapin Agile (kabaret artystyczny działający od 1860 roku, adres: 22 rue des Saules). Tutaj już będzie więcej turystów. W końcu docierasz do Bazyliki Sacré-Cœur i później trasy się łączą.

La Maison Rose (Paryż, Francja)

Po krótkim pobycie na zatłoczonym placu du Tertre zejdź uliczkami i schodami do placu des Abbesses, przy którym znajduje się słynna Ściana Kocham Cię / Le mur des je t’aime.

Ściana Kocham Cię / Le mur des je t’aime (Paryż, Francja)

Na placu des Abbesses zwróć uwagę na ozdobne wejście do metra, które zostało zaprojektowane przez znanego architekta art nouveau (secesji w Polsce) Hectora Guimarda. Więcej o art nouveau w Paryżu.

Później kieruj się uliczkami do stacji metra linii 2: Blanche, przy której znajduje się słynny kabaret Moulin Rouge. Po drodze będziesz mijać kawiarnię Café des Deux Moulins, w której pracowała filmowa Amelia (15 rue Lepic).

Kabaret Moulin Rouge (Paryż, Francja)

Po krótkiej sesji zdjęciowej na placu Blanche polecam skorzystanie z autobusu, aby mijając liczne shopy, kluby nocne i inne przybytki dotrzeć pod Łuk Triumfalny i na słynne Champs-Elysées (czyli Pola Elizejskie). Wysiądź na przystanku Trocadero. Z rozległego placyku możesz podziwiać wieżę Eiffla, w dole ogród i fontanny. Po więcej szczegółów dotyczących tego miejsca odsyłam powyżej.

Następnie wsiądź w metro linię numer 6 w kierunku Nation. Po przystanku Passy, metro wyjeżdża na powierzchnię i jedzie mostem. Z tego miejsca również możesz zobaczyć wieżę Eiffla. Klimatu nadają też muzykanci, którzy często kursują tą linią i grają na akordeonie.

Na stacji La Motte Picquet Grenelle przesiądź się na metro linii 8 w kierunku Créteil i wysiądź na przystanku Concorde. Z place de la Concorde (placu Zgody), na którym znajduje się obelisk (Obélisque de Louxor), przejdź przez ogród Tuilleries i dotrzesz do Luwru (musée du Louvre). Luwr to dawny pałac królewski, obecnie muzeum sztuki i jedno z największych muzeów na świecie.

Muzeum Luwr (Paryż, Francja)

Z Luwru, wzdłuż Sekwany możesz dotrzeć do fontanny Saint-Michel i dzielnicy Łacińskiej (Quartier latin). Tu masz okazję nabyć pamiątki w licznych sklepikach zlokalizowanych w wąskich uliczkach. Możesz też usiąść na kawę lub pospacerować do ogrodów Luksemburskich, Panteonu, Sorbony.

Ogród Luksemburski (Paryż, Francja)

Cały spacer zajmie Ci kilka godzin jeśli wliczysz w to przerwy na jedzenie lub odpoczynek. W ciągu jednego dnia zwiedzisz najbardziej turystyczne miejsca Paryża.

Ogród Luksemburski (Paryż, Francja)

Inne miejsca w Paryżu, które warto zobaczyć:

Rive Gauche – lewy brzeg

Sorbona – jeden z najstarszych uniwersytetów Europy.

Panteon – miejsce spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek.

Bulwar Saint-Germain z licznymi restauracjami i kawiarniami.

Tour Montparnasse – wieża w dzielnicy Montparnasse. Można wyjechać na 56. piętro, na odkryty taras widokowy, skąd rozciąga się piękna panorama Paryża.

Romański kościół Saint-Germain-des-Prés – najstarsza świątynia miasta. Przy kościele znajduje się słynna kawiarnia Les Deux Magots oraz Café de Flore.

Muzeum d’Orsay – muzeum prezentujące sztukę z drugiej połowy XIX w. i początków XX w.. Zobaczysz tutaj dzieła m.in.: Moneta, Maneta, van Gogha, Renoira i Pissarra.

Hôtel des Invalides – Pałac Inwalidów. Od początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. Obecnie jest siedzibą Musée de l’Armée (Muzeum Armii), Musée de l’Ordre de la Liberation, Musée des Plans-Reliefs oraz Dôme des Invalides z grobem Napoleona.

Rive Droite – prawy brzeg

Opéra Garnier to jeden z najpiękniejszych i największych teatrów muzycznych świata.

Opera Garnier (Paryż, Francja)

Le Marais – dzielnica Paryża (trzecia i czwarta) z licznymi wąskimi i urokliwymi uliczkami i placykami, przy których znajdują się galerie sztuki, sklepiki i butiki. Tutaj gromadzi się towarzystwo LGBT, a jedna z ulic, rue des Rosiers (ulica Róż) stała się, centrum życia Żydów, którzy w latach międzywojennych przywędrowali tu z krajów Europy Centralnej. Znajdziemy tu także koszerne sklepiki, restauracje (nawet piekarnię) i synagogi.

Le Marais (Paryż, Francja)

Place du Vosgue – najstarszy plac w Paryżu, znajdujący się w dzielnicy Le Marais.

Hôtel de Ville – siedziba administracji miasta Paryża.

Pont Neuf – najstarszy most Paryża.

Place Vendôme, przy którym stoi m.in. słynny hotel Ritz.

Galeries Lafayette – centrum handlowe, ale też historyczny zabytek. W środku znajdują się liczne sklepiki najbardziej znanych francuskich marek, do których ustawiają się mega kolejki.

Galeria Lafayette (Paryż, Francja)

Cité des Sciences et de l’Industrie – Miasto Nauki i Przemysłu to ogromne centrum łączące zabawę, naukę i przemysł.

Cmentarz Père-Lachaise – miejsce spoczynku m.in.: Chopina, Balzaka, Edith Piaf i Jima Morrisona. Więcej o paryskich cmentarzach.

Przedstawione propozycje można mieszać do woli. Zwiedzanie obejmuje tylko najbardziej znane miejsca turystyczne Paryża, które niekoniecznie odzwierciedlają atmosferę paryskiego życia. Sprawdź sam i daj znać! Miłego zwiedzania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *