Wakacje w muzeum: Centrum Pompidou w Paryżu

Jeśli lubicie sztukę lub fascynuje Was na przykład nowoczesny design, film lub fotografie z XX wieku, to zapraszam na wycieczkę do Centrum Pompidou w Paryżu.

Centrum Pompidou (Centre Georges Pompidou) to ważne miejsce na mapie kulturalnej Paryża. Obiekt powstał z inicjatywy ówczesnego prezydenta Francji, Georgesa Pompidou, według postmodernistycznego projektu Renzo Piano i Richarda Rogersa. Centrum kulturalne otwarto w 1977 roku, w dzielnicy Beaubourg.

Centrum Pompidou - Paryż we Francji

Centrum Pompidou – Paryż (Francja)

Budynek

Cechą charakterystyczną budynku są zewnętrzne, przeszkolone, ruchome schody i wielkie kolorowe tuby, które zostały wyprowadzone na zewnątrz i pomalowane na różne kolory. Każdy kolor odpowiada innej funkcji. Niebieski to układ klimatyzacyjny, żółty – instalacje elektryczne, czerwony – komunikacja, a zielony to wodociągi.

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou

Wnętrze

W środku znajduje się muzeum sztuki współczesnej (Musée National d’Art Moderne) z pokaźną kolekcją dzieł sztuki z XX i XXI wieku. Centrum zgromadziło ponad 100 000 prac, na które składają się m.in.: obrazy, rysunki, fotografie, filmy, rzeźby, przedmioty, reprezentujące różne kierunki, m.in.: kubizm, surrealizm, fowizm, abstrakcja.

Wszystkie dzieła uporządkowane są chronologicznie na dwóch powierzchniach: okres od 1905 do 1960 roku (m.in. Henri Matisse, Pierre Bonnard, Robert Delaunay, Georges Braque, Pablo Picasso) i okres współczesny od 1960 do dzisiaj (m.in. Giorgio de Chirico, René Magritte, Piet Mondrian, Jackson Pollock, Joseph Beuys, Andy Warhol, Lucio Fontana, Yves Klein). Oprócz kolekcji stałych muzeum organizuje wystawy czasowe.

W centrum znajdują się także:

  • główna biblioteka publiczna Paryża (Bibliothèque publique d’information);
  • Biblioteka Kandinsky, będąca centrum dokumentacji i materiałów naukowych dotyczących sztuki. Posiada bogate zbiory: książki, czasopisma, archiwa, kolekcje fotograficzne, pliki audiowizualne i dokumentalne;
  • punkt widokowy na ostatnim piętrze budynku, ze wspaniałą panoramą na dachy Paryża.
Marguerite au chat noir - Henri Matisse

Marguerite au chat noir (Portrait de Marguerite ; Fillette au chat noir ; Jeune fille au chat) – Henri Matisse

Przed wejściem do Centrum Pompidou znajduje się plac Georges Pompidou, jest to miejsce spotkań i artystycznych instalacji.

W pobliżu znajduje się kolorowa Fontanna Strawińskiego zaprojektowana przez Niki de Saint Phalle i Jeana Tinguely z grupy Nouveau Réalisme utworzonej w Paryżu w 1960 roku.

 Fontanna Strawińskiego

Fontanna Strawińskiego

Jak się dostać do Centrum Pompidou?

Metro: Rambuteau (linia 11), Hôtel de Ville (linie 1, 11), Châtelet (linie 1, 4, 7, 11, 14)
RER: Châtelet-les Halles (linie A, B, D)
Autobus: 29, 38, 47, 75

Vélib: stacja no. 4020, naprzeciwko 27 rue Quincampoix; stacja no. 3014, naprzeciwko 34 rue Grenier Saint-Lazare, stacja no. 3010 przy 46 rue Beaubourg
Autolib: stacja przy 204 rue Saint-Martin; stacja przy 36 rue du Temple

Otwarte codziennie od 11:00 do 21:00 (kasy zamykane są o 20:00).
Atelier Brancusi: codziennie od 14:00 do 18:00.
Biblioteka: od poniedziałku do piątku od 12:00 do 22:00, soboty, niedziele i dni świąteczne od 11:00 – 22:00.

Więcej informacji na stronie Centrum Pompidou.

2 komentarze

  1. Dawid pisze:

    Lubię patrzeć na obrazy – myślę wtedy o kunszcie artysty, który w pocie czoła przez wiele godzin wykuwał swoje umiejętności.

    To dziwne, ale od pierwszych zdań wpisu pomyślałem o brytyjskim muzeum woskowych figur (nazwa uciekła mi z pamięci), czy w muzeum Pompidou znajdują się również rzeźby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *