Ubezpieczenie wyjazdu do Francji na weekend i na narty

Francja to popularny kierunek naszych wyjazdów. Lubimy zwiedzać Paryż, latem leniuchować na plażach Lazurowego Wybrzeża, a zimą wybieramy francuskie Alpy na miejsce białego szaleństwa. I nic w tym dziwnego – Francja to idealne miejsce – zarówno na dłuższy urlop, jak i na krótki weekendowy wypad. Często jednak planując wyjazd, skupiamy się na tym, co zobaczyć i gdzie nocować, a zapominamy o podstawowych kwestiach bezpieczeństwa.

Chamonix Francja

Zdjęcie: www.capcampus.com

Każdy pobyt za granicą niesie ze sobą – niewielkie co prawda, ale jednak – ryzyko zagrożenia. Mogą nas dopaść problemy zdrowotne, możemy zostać okradzeni. Nie lubimy myśleć o takich scenariuszach, ale warto się przed nimi ochronić. Jak? Wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i ubezpieczenie turystyczne.

Zabierz EKUZ do Francji

Jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo do korzystania z opieki medycznej we wszystkich krajach członkowskich. Trzeba jedynie wyrobić EKUZ. Wystarczy ze strony NFZ pobrać wniosek o wydanie karty i złożyć go w delegaturze bądź w punkcie informacyjnym NFZ. Gotową kartę trzeba zawsze mieć przy sobie – dzięki niej będziemy mogli ubiegać się o częściowy zwrot kosztów leczenia. EKUZ pokrywa takie usługi medyczne, jakie są dostępne dla obywateli Francji. O tym, jaka pomoc we francuskich placówkach medycznych będzie dla nas bezpłatna można przeczytać na specjalnej stronie stworzonej przez NFZ.

Czego EKUZ nie pokrywa?

EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski – jeśli konieczne będzie przewiezienie pacjenta do szpitala w naszym kraju, będzie on musiał zapłacić za przewóz z własnej kieszeni. Karta nie pokryje też obowiązujących we Francji opłat za świadczenia medyczne. Zatem kłopoty ze zdrowiem we Francji mogą nas słono kosztować.

Wizyta u lekarza ogólnego po okazaniu karty EKUZ to koszt około 22 EUR, zaś pomoc specjalisty to wydatek rzędu 25 EUR. Możemy liczyć na refundację leków – od 15% do 100%, w zależności od ceny. Leczenie ambulatoryjne jest w 100% pokrywane przez pacjenta, zaś szpitalne – w 20%. Dodatkowo pobierany jest ryczałt w wysokości 18 EUR. Transport sanitarny na terenie Francji jest refundowany w 65%, resztę opłaca pacjent, a dodatkowo naliczany jest ryczałt w wysokości 2 EUR. Narciarze i miłośnicy górskich wypraw muszę się liczyć również z pokryciem kosztów ratownictwa górskiego.

Przezorny zawsze ubezpieczony – polisa turystyczna wyjazd do Francji

Takie nieprzewidziane i niewliczone w budżet koszty leczenia mogą bardzo popsuć nasz urlop. Dlatego lepiej zainwestować parę złotych w ubezpieczenie turystyczne i mieć pewność, że w razie jakichkolwiek problemów, to ubezpieczyciel pokryje za nas bajońskie rachunki ze szpitala. Koszt polisy nie jest wysoki, nasz portfel nawet go nie odczuje, a my zyskamy gwarancję bezpiecznego wyjazdu. Warto pamiętać, by zakres polisy był dopasowany do charakteru naszej podróży.

Jakie ubezpieczenie na weekendowy i dłuższy wypoczynek?

Jeśli zamierzamy tylko zwiedzać i leniuchować podczas wycieczki do Francji, to w zupełności wystarczy wybrać podstawowy zakres ubezpieczenia. Co mieści się w takim standardowym pakiecie?

  • Koszty leczenia (KL) – w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, ubezpieczyciel pokryje wszystkie nierefundowane przez EKUZ płatności. Suma gwarantowana powinna wynosić 20 000 EUR, to takie bezpieczne minimum. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie przed wyjazdem chorobę, to warto rozszerzyć polisę o choroby przewlekłe – dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje też koszty związane z pomocą medyczną w tym przypadku, ta opcja dotyczy również opieki w trakcie trwania ciąży.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – dzięki temu rozwiązaniu za wypadek, który spowoduje u nas trwały uszczerbek na zdrowiu otrzymamy odszkodowanie. Trzeba pamiętać, że nie będzie to cała suma gwarantowana, a adekwatny do stopnia uszkodzenia procent (np. jeśli ubezpieczymy się od nieszczęśliwych wypadków na 20 000 EUR za złamanie nogi otrzymamy 8% z tej sumy).
  • Assistance – to całodobowa pomoc informacyjna, finansowa, komunikacyjna bądź medyczna – w zależności od tego, co oferuje ubezpieczyciel. Jest niezbędna w nagłych przypadkach, np. w razie kradzieży czy zgubienia dokumentów, pieniędzy czy kart płatniczych.

Poza tymi podstawowym zakres można skorzystać z dodatkowych rozszerzeń. Przydatne będzie ubezpieczenie na wypadek kradzieży bądź zgubienia bagażu. OC (odpowiedzialność cywilna) w życiu prywatnym zagwarantuje pokrycie spowodowanych przez nas szkód osobie trzeciej. Jeśli wyjeżdżamy z biura podróży, to lepiej wykupić też ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z wycieczki – wtedy możemy odwołać naszą rezerwację, nie tracąc przy tym gotówki.

Koszt ubezpieczenia turystycznego na weekend, 7 i 14 dni we Francji

Polisa turystyczna w podstawowym pakiecie to koszt dosłownie paru złotych. Szczegółowe wyliczenia dotyczące ceny ubezpieczenia na wyjazd do Francji można sprawdzić w poniższej tabelce.

 francja-wypoczynek

Jakie ubezpieczenie na narty we Francji?

Jak już wspomnieliśmy, wielu polskich miłośników białego szaleństwa wybiera kurorty we Francji – słyną one z doskonałej infrastruktury, świetnych warunków (w niektórych miejscach można szusować nawet w maju!) i bardzo dobrej bazy noclegowej. Przed wyjazdem na narty również trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu, nieco innym niż to na wyjazd wypoczynkowy. W zakres polisy narciarskiej wchodzą i te standardowe elementy – koszty leczenia, NNW i Assistance. Co jeszcze powinno wejść w skład ubezpieczenia na narty?

  • OC – czyli odpowiedzialność cywilna, dzięki takiej ochronie za spowodowany przez nas wypadek na stoku (np. gdy wjedziemy w innego narciarza) nie będziemy musieli ponosić finansowych konsekwencji, za uszczerbek na zdrowiu czy uszkodzone mienie, bo odszkodowanie zapłaci za nas ubezpieczyciel.
  • Koszty ratownictwa górskiego – we Francji koszty akcji ratowniczej i poszukiwania w górach są przerzucane na osobę poszkodowaną, dlatego lepiej mieć ubezpieczenie, które pokryje rachunek, jaki można otrzymać po wypadku na stoku, a może on opiewać nawet na kilkadziesiąt tysięcy euro!
  • Ubezpieczenie sprzętu – narty i całe wyposażenie narciarskie trzeba chronić. Nie wystarczy tylko zwykła ostrożność, lepiej też cały sprzęt ubezpieczyć na wypadek kradzieży – zarówno swój własny, jak i wypożyczony.

Można też skorzystać z dodatkowych rozszerzeń do polisy, np. sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka – ale to opcja dla osób, które jeżdżą profesjonalnie.

Koszt ubezpieczenia na narty we Francji na 7 i 14 dni

Analogicznie do polisy wypoczynkowej – również wyliczyliśmy, ile będzie wynosił koszt ubezpieczenia na narty we Francji na 7 i 14 dni – bo tyle zwykle trwają turnusy i wyjazdy prywatne.

Francja narty ubezpieczenia

Jak obliczyć koszty ubezpieczenia na wyjazd do Francji?

         Wyliczenia, które znajdują się w tabelkach powyżej zostały wykonane na stronie www.wakacyjnapolisa.pl. Znajduje się tam bardzo funkcjonalny kalkulator, dzięki któremu można wybrać najbardziej dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne. To profesjonalny i wielokrotnie testowany serwis, cieszący się popularnością wśród szukających polis podróżnych. W kalkulatorze można nie tylko obliczyć koszt ubezpieczenia, ale i porównać kilkanaście ofert towarzystw ubezpieczeniowych, zweryfikować ich zakres z podanymi cenami.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie? By zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim podczas pobytu we Francji. W razie jakichkolwiek problemów jesteśmy chronieni polisą. Zaplanuj wspaniały urlop, ale pamiętaj o bezpieczeństwie.

1 Odpowiedź

  1. Jacek Turystyczna pisze:

    Francja zawsze była moim ulubionym kierunkiem turystycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *