Syndrom paryski – dolegliwość turystów odwiedzającyh Paryż

Syndrom paryski to dolegliwość, która dopada turystów odwiedzających Paryż (najczęściej Japończyków).

 

Turyści przyjeżdżają do Paryża z nadzieją na przeżycie przygody życia i odkrycie niesamowitego świata mody i elegancji. Niestety odkrywają, że miasto nie spełnia ich oczekiwań, a ich wymarzony i znany z mediów obraz Paryża różni się w znaczący sposób od rzeczywistości. W najlepszym wypadku wyjeżdżają zawiedzeni, w najgorszym lądują w szpitalu.

 

Ponad sto Japończyków, odwiedzających Paryż, dopada syndrom paryski, a jedna czwarta z nich trafia na leczenie do szpitala w wyniku szoku. Najczęstszymi ofiarami tej dolegliwości są kobiety w wieku około 30 lat, które mają wygórowane oczekiwania względem miasta.

 

Zdjęcie: www.e-francja.eu

Kultura japońska znacznie różni się od europejskiej. Japończycy preferują spokojne usposobienie i uprzejmość, natomiast ich konfrontacja z wielonarodowym tłumem turystów, nieuprzejmym kelnerem, sklepikarzem lub obsługą hotelową znacznie przyczynia się do ich złego samopoczucia.

 

Terminu “paryski syndrom” użył po raz pierwszy dr Hiroyuki Ota, Japończyk pracujący w paryskim szpitalu św. Anny, po rozmowach z wieloma rodakami, którzy trafili do niego w charakterze pacjentów.

 

Syndrom po raz pierwszy został on opisany we francuskim piśmie Nervure w 2004 roku, klasyfikowany jako odmiana syndromu Stendhala (duszności, dyskomfort, przyśpieszone tętno, obniżenie nastroju, depresja).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *