Święto Frankofonii 2012

Co roku 20 marca, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Frankofonii.

 

Dzień Frankofonii

Zdjęcie ze strony www.20mars.francophonie.org

W 2012 roku, oficjalne “świętowanie” będzie miało miejsce w Londynie pod przewodnictwem Abdou Diouf – Sekretarza generalnego Francophonie. Dzień Frankofonii organizowany jest przez Międzynarodową Organizację Frankofonii (Organisation internationale de la Francophonie – OIF), która zaprasza wszystkie instytucje, stowarzyszenia, szkoły i osoby prywatne, do odwiedzenia strony 20mars.francofonie.org i udziału w licznych konkursach, dyktandach, festiwalach i innych aktywnościach. Na stronie tej można także znaleźć program wydarzeń organizowanych w każdym państwie.

Na stronie Instytutu Francuskiego w Polsce (http://institutfrancais.pl/culture/pl/2012/02/23/wkrotce-swieto-frankofonii/) można znaleźć szczegółowy program wydarzeń i atrakcji przewidzianych w czasie trwania dni Frankofonii, m.in. pokazy filmów z Francji, Kanady i Belgii, koncerty, wystawy itp.

Kilka słów o języku francuskim (w tym kilka powodów, dla których warto uczyć się francuskiego):

  • Język francuski (fr. la langue française lub prościej le français) to język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich.
  • Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik.Frankofonia
  • Ok. 220 mln osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (wg Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 mln jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  • Język francuski jest używany także w Stanach Zjednoczonych przez potomków osadników z Francji (ok. 2 mln), głównie w stanach Luizjana (Cajunowie) i Maine. Ponadto jest to język powszechnie znany w dawnych koloniach francuskich w Azji (Wietnam, Laos, Kambodża), oraz w byłych terytoriach zależnych na Bliskim Wschodzie (Liban i Syria).
  • Około 60% osób francuskojęzycznych nie ma 30 lat.
  • Szacunkowo na świecie jest 900 tysięcy nauczycieli języka francuskiego.
  • W 32 państwach, francuski jest językiem urzędowym.
  • W Unii Europejskiej, francuski jest drugim językiem obcym najczęściej praktykowanym (19%), po angielskim (41%), wyprzedza niemiecki (10%) i hiszpański (7%).

Na podstawie Wikipedii i francophonie.org

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *