Spacer śladami Art Nouveau po XVI dzielnicy Paryża

Gdy już znudzi Cię snucie się wokół znanych zabytków w Paryżu, polecam krótki spacer śladami Art Nouveau (w Polsce zwanego secesją) po XVI dzielnicy. Wystarczy popatrzyć do góry, aby dojrzeć niezwykłą architekturę.

Zanim jeszcze wyruszymy, warto dowiedzieć się, że głównym sprawcą zamieszania jest architekt Hector Guimard. Urodzony w Lyonie w 1867 roku jest uważany za głównego przedstawiciela Art Nouveau we Francji. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Guimard rozpoczął swoją karierę jako architekt, projektując w 1888 roku kawiarnię Le Grand Neptune w Auteuil (XVI dzielnica Paryża). Jednak jego pierwszym i dużym zamówieniem była kamienica Castel Béranger w Paryżu. Dzięki temu budynkowi Guimard zyskał sławę i zaczął projektować dla bogatych klientów. 

Podnieś oczy i podziwiaj!

Spacer rozpoczynamy od stacji metra numer 10 Église d’Auteuil lub Chardon-Lagache. Na alei Mozarta pod numerem 122 możemy zobaczyć Hôtel Guimard. Budynek został zaprojektowany przez Hectora Guimarda i zbudowany w latach 1909-1912. Był to jego prezent ślubny dla żony Adeline Oppenheim. Młodzi małżonkowie wprowadzili się do niego w 1913 roku. Guimard urządził tam studio dla swojej żony malarki i swoje biuro architektoniczne. Mieszkali w nim do 1930 roku.

Kontynuujmy spacer, idziemy ulica Jean de la Fontaine aż do Maison de la Radio. Pod numerem 60 możemy podziwiać Hôtel Mezzara, nazwany na cześć weneckiego przemysłowca, dla którego Guimard zbudował go w 1910 roku. Wszystko jest zakrzywione i inspirowane naturą.

Hôtel Mezzara (Paryż, Francja)

Hôtel Mezzara (Paryż, Francja)

Na ulicy Jean de la Fontaine, pod numerem 14 znajduje się Castel Béranger, w którym obecnie znajduje się muzeum Cercle Guimard promujące Art Nouveau we Francji. Zbudowany w 1895 roku i ukończony w 1898 roku, jest to pierwszy znaczący budynek Hectora Guimarda. Budynek ten zdobył nagrodę w pierwszym konkursie fasad miasta Paryża w 1898 roku. Pierwszymi lokatorami byli sam Hector Guimard i malarz Paul Signac.

Castel Béranger (Paryż, Francja)

Castel Béranger (Paryż, Francja)

 

Castel Béranger (Paryż, Francja)

Castel Béranger (Paryż, Francja)

Cercle Guimard łączy pasjonatów architektury i dekoracji Hectora Guimarda. Jego celem jest promocja Art Nouveau, a w szczególności twórczości Guimarda. W tym znaczeniu Cercle Guimard zamierza kierować działaniami na rzecz ochrony archiwów lub budynków zagrożonych, zachęcać i wspierać publikację książek, a także organizować wystawy poświęcone Hectorowi Guimardowi i Art Nouveau we Francji i na świecie.

Na rogu ulicy Agar można podziwiać wszystkie fasady. Każdy szczegół się liczy, nawet rynny! Ten kompleks nieruchomości, architekta Guimarda, miał obejmować trzynaście budynków. Niestety udało się wybudować tylko dwa budynki.

Nazwa ulicy pochodzi od artystki dramatycznej Marie-Léonide Charvin, zwanej Agar (1832-1891), która mieszkała w Auteuil w latach 1870-80.

 

Rue Agar (Paryż, Francja)

Rue Agar (Paryż, Francja)

 

Rue Agar (Paryż, Francja)

Rue Agar (Paryż, Francja)

 

Tutaj kończymy nasz spacer. Chcesz więcej?

Hector Guimard jest także twórcą ozdobnych wejść do metra w Paryżu, obecnie pozostało 88 takich dzieł. Między innymi metro Abbesses (stacja linii numer 12 w XVIII dzielnicy Paryża, Montmartre).

Wejście do metra linii numer 12, stacja Abbesses (Montmartre, Paryż, Francja)

Wejście do metra linii numer 12, stacja Abbesses (Montmartre, Paryż, Francja)

Od 16 września do 9 grudnia w Hôtel Mezzara można oglądać wystawę: Hector Guimard, précurseur du design (Hector Guimard, prektursor wzornictwa), która prezentuje modele, dokumenty oraz stare zdjęcia.

Miejsce: Hôtel Mezzara, ulica Jean de La Fontaine 60, Paryż XVI.

Data: od 16 września do 9 grudnia 2018, w godzinach od 10 do 18.

Wejście: 5 euro.

Więcej o wystawie: Hector Guimard, précurseur du design >>

 

Od 12 września 2018 do 27 stycznia 2019 można oglądać wystawę Alfonsa Muchy w Paryżu.

Miejsce: Muzeum Luxembourg, ulica de Vaugirard 19, Paryż VI.

Data: od 12 września 2018 do 27 stycznia 2019, w godzinach od 10:30 do 19.

Wejście: 9-13 euro.

Więcej o wystawie Alfonsa Muchy w Paryżu >>

Możesz też skorzystać ze zorganizowanej 2-godzinnej wycieczki i poznać historię oraz symbolikę sztuki i architektury secesji w Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *