Podcasty, które poprawią Twoją znajomość języka francuskiego

W tym miesiącu przedstawiam kilka podcastów, dzięki którym polepszysz swoją znajomość języka francuskiego. Obecnie z wiadomych przyczyn podróżowanie nie jest możliwe (lub bardzo utrudnione), dlatego też warto wykorzystać podcasty lub radio, aby zanurzyć się w języku francuskim. Słuchanie francuskich nagrań może przynieść same korzyści. W pierwszej kolejności polepszysz rozumienie języka francuskiego, a także będziesz lepiej mówić w tym języku. Po drugie, nauczysz się nowych rzeczy dotyczących gramatyki, konstrukcji zdań, ale również zaznajomisz się z nowym słownictwem i wyrażeniami. Po trzecie, poznasz lepiej kulturę, społeczeństwo francuskie oraz zgłębisz wybrany temat.

Tematyka podcastów jest bardzo różnorodna. Począwszy od nagrań dotyczących nauki języka, poprzez tematy związane z technologią, kinem, psychologią, problemami społecznymi, a skończywszy na informacjach z życia codziennego. Do wyboru do koloru.

Podcasty francuskie

Nawet jeśli jesteś początkującym uczniem i niewiele rozumiesz po francusku, to słuchanie pozwoli Ci oswoić się z językiem, akcentem, itp. Jeśli będziesz słuchał codziennie, nawet biernie (czyli w trakcie wykonywania rutynowych zajęć, np.: gotowania, sprzątania) zauważysz, że po pewnym czasie rozumiesz coraz więcej i kojarzysz pewne wyrażenia.

W Internecie jest niezliczona ilość francuskich podcastów do nauki francuskiego i dotyczących różnych tematów. Aby uratować Cię przed spędzaniem godzin na poszukiwaniu właściwych nagrań, oto lista wybranych podcastów, spośród których z pewnością znajdziesz swój ulubiony. Najlepiej wybrać jeden podcast, który przypadnie Ci do gustu i będzie na Twoim poziomie, a następnie skupić się tylko na nim. Dopiero po pewnych czasie można spróbować wysłuchać innego.

Na początek podcasty związane z nauką języka francuskiego

Podcast Français Facile

Edukacyjne podcasty dla wszystkich. Zawierają między innymi: lekcje gramatyki, listy słownictwa (np. podróże, praca), dialogi, transkrypcję fonetyczną, quizy, dyktanda i inne.

Français avec Pierre

Pierre jest Francuzem z Bordeaux i profesorem FLE (Français Langue Etrangère — francuski jako język obcy). Na swojej stronie umieszcza serie podcastów video w formie konwersacji ze swoją żoną Noémi. Tematyka jego nagrań jest bardzo szeroka. Wyjaśnia też gramatykę.

One Thing In A French Day

Jest to podcast Laetitii, w którym opowiada o swoim codziennym życiu w Paryżu, ale także rozmawia z przyjaciółmi i osobami wykonującymi różne profesje. Podcast jest w całości po francusku i emitowany jest 3 razy w tygodniu (w poniedziałki, środy, piątki). Średnia długość podcastu wynosi od 3 do 5 minut.

Français authentique

Jeśli Twoja znajomość języka francuskiego jest na poziomie zaawansowanym, to spróbuj posłuchać podcastu Yoana. W swoich nagraniach porusza różne tematy, m.in. nauka języka francuskiego, a także rozwój osobisty. 

Zobacz także Kanały YouTube do nauki języka francuskiego

Najnowsze informacje w języku francuskim

Journal en français facile (RFI)

Od poniedziałku do piątku o godzinie 8 rano radio RFI emituje łatwą do zrozumienia 10-minutową informację w języku francuskim. Każda emisja zawiera transkrypcję, co pozwala słuchać i jednocześnie śledzić tekst.

France Inter

Na tej stronie znajdziesz także nagrania z innych, różnych dziedzin.

Arte Radio

France Culture

RTS

Radio ze Szwajcarii. Różne stacje.

Podcasty dla średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników języka francuskiego

L’Arnaque

Penelopa jest trzydziestoparoletnią paryżanką. W mniej niż 5 minut opowiada nieprawdopodobną prawdziwą historię, która jej się przytrafiła. Ta dziewczyna nie ma normalnego życia i jest bardzo zabawna.

A Bientôt De Te Revoir

Śmieszne i niecodzienne wywiady przeprowadzone przez Sophie-Marie Larrouy, która nie waha się zadawać prawdziwych pytań, takich jak: gdyby psy mogły mówić, czy miałyby ten sam głos co Eddy Mitchell? Nie można tego przegapić.

Anouk Perry Podcast

Luźny podcast prowadzony przez młodą Francuzkę.

301 vues

Podcast Cypriena, znanego youtubera.

C’est tout meuf

Są to zabawne i intymne wyznania młodych współczesnych kobiet.

Slate.fr

Zbiór ciekawych podcastów o różnej tematyce. W ramach Slate.fr polecam:

C’est compliqué

W tym podcaście ludzie opowiadają o swoim problemie i pytają, a dziennikarka Lucile Bellan odpowiada.

Le Monde devant Toi

Podcast dotyczy aktualności politycznych we Francji i na świecie. Emisja w każdą sobotę.

Transfert

Podcast składa się z opowiadań, historii osób, które żyją obok nas. Nieznajomi opowiadają śmieszne, tragiczne i niespotykane anegdoty ze swojego życia.

Superhéros

To krótkie odcinki opowiadające historię różnych osób. Każdemu superbohaterowi poświęconych jest 6-8 odcinków (plus prolog i epilog). Podcast jest w formie wywiadów.

La leçon

Podcast, w którym słuchamy ludzi o różnym pochodzeniu i zawodzie, którzy opowiadają o swoich porażkach, jak sobie z nimi poradzili i czego się nauczyli. Ten podcast jest pełen rad.

La poudre

Podcast w formie wywiadów. Lauren Bastide przyjmuje w pokoju hotelowym kobiety: artystki, aktywistki, polityków, z którymi rozmawia o polityce, sztuce i aktywizmie. Niezwykłe kobiety opowiadają o swojej zawodowej i osobistej podróży, ich związku z ciałem, mężczyznami itp.

Génération XX

Każdy odcinek podcastu poświęcony jest inspirującej kobiecie, która opowiada swoją historię dotyczącą biznesu, zakładania firmy, start-upu, przedsiębiorczości. Są to kobiety w różnym wieku i o różnym pochodzeniu.

Podcast dotyczący nauki

Sixième Science

To podcast naukowy, który porusza różne tematy, m.in.: dotyczące roślin, choroby Alzheimera, snów, fal upałów, związku między naszą dietą a rakiem itp.

Podcasty dotyczące kina

2 heures de perdues

Super Ciné Battle

Podcast dotyczący technologii

Le rendez-vous Tech

Mam nadzieję, że wybierzesz coś dla siebie z przedstawionej listy podcastów. Jeśli masz pytanie lub szukasz podcastu z innych dziedzin — napisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *