Paryscy bukiniści – księgarze znad Sekwany

Nad Sekwaną w Paryżu zainstalowanych jest około 240 małych księgarni pod gołym niebem. W sumie około 1000 ciemnozielonych skrzynek, w których eksponowanych jest około 300 000 książek nowych i starych, a także stare rękopisy, druki, czasopisma, znaczki, listy i karty dla kolekcjonerów, pocztówki oraz plakaty. Księgarze, którzy handlują starymi i używanymi książkami nad Sekwaną zwani są bukinistami.

Te zielone skrzynki, zawieszone na balustradach brzegów Sekwany, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1991 roku. W ten sposób bukiniści z Paryża dołączyli do prestiżowego dziedzictwa, do którego należą już m.in.: zabytki, gastronomia, rzemiosło.

Paryscy bukiniści

Bukinista w Paryżu

Bukinista (po francusku “bouquiniste” od “bouquin” – pot. “książka”) to uliczny antykwariusz, handlujący starymi i używanymi książkami. Słowo „bouquiniste” pojawiło się w słowniku Akademii Francuskiej w 1762 roku, aby określić osobę, która „sprzedaje lub kupuje stare książki” – “celui qui vend ou achète de vieux livres, des bouquins“.


Pierwsi księgarze pojawili się w 1891 roku na Quai Voltaire w Paryżu. Ich zielone skrzynki zostały zainstalowane od Pont Royal do Pont de Sully. W czasach Henryka IV narodziła się tradycja wędrownych księgarzy, którzy sprzedawali książki i broszury na Pont-Neuf.

Weekend w Paryżu — krótki przewodnik co warto zobaczyć w Paryżu >>


W 1900 roku, podczas Wystawy Światowej, na brzegach Sekwany było już 200 bukinistów. Paryż był zatem prekursorem sprzedaży i wystawy książek na wolnym powietrzu. To nim inspirowały się inne miasta na świecie, m.in.: Tokio, Montreal, Quebec, Ottawa, Pekin.

Bukiniści mają specjalny status. Nie płacą ani podatku, ani czynszu, ale muszą przestrzegać surowych przepisów dotyczących handlu. Stanowiska muszą być otwarte co najmniej cztery dni w tygodniu. Rzeczy oferowane do sprzedaży (np. pocztówki, małe pamiątki itp.) nie mogą przekraczać jednego z czterech dozwolonych pudeł. Cztery pudełka o długości 2 m, każdy w odstępie 20 cm, co daje w sumie 8,6 m.

Zakochany Paryż, czyli kilka miejsc na rozgrzanie serca >>

Słynne zielone skrzynki

Skrzynie ze skarbami przybierają kształt i objętość, które znamy od 1891 roku, kiedy to księgarze mogli zostawiać swoje towary na noc w miejscu sprzedaży. Wszystkie skrzynie są pomalowane na ciemnozielony kolor, aby zachować harmonię z innymi urządzeniami ulicznymi (np. fontanny Wallace’a). Ich rozmiar jest ściśle uregulowany od 1930 roku. Podniesiona pokrywa nie może przekraczać 2,10 m nad ziemią, aby nie zasłaniać widoku.

Bukiniści w Paryżu i księgarnie pod gołym niebem są częścią paryskiego krajobrazu, nadają one uroku brzegom Sekwany i wpływają na atrakcyjność kulturalną, historyczną i dziedzictwo literackie Paryża i Francji.

Bukiniści w Paryżu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *