„Nous voici, les voila” – polska sztuka… w paryskim metrze

Prace studentów warszawskiego ASP zachwyciły Francuzów.

Do 17 października br. w paryskim metrze potrwa nietypowa wystawa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przestrzeń, którą zwykle zajmują reklamy, na ponad 4 miesiące opanowali studenci Wydziału Grafiki z pracowni profesora Lecha Majewskiego, Macieja Buszewicza i Zygmunta Januszewskiego oraz studenci z Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej z Wydziału Malarstwa kierowanej przez Barbarę Łuczkowiak. Wystawa to udana próba konfrontacji odbiorców ze sztuką w zaskakującym miejscu, ale także dowód na to, że Polska, to kraj, gdzie rodzą się i rozwijają wybitnie uzdolnieni graficy, ilustratorzy i plakaciści.

Wystawa w metrze w Paryżu

Pokolenie grafików, takich jak Henryk Tomaszewski, Julian Pałka, Jan Młodożeniec, których debiuty przypadły na lata 50., dzięki mnogości wybitnych osobowości artystycznych, zyskało sobie miano „Polskiej Szkoły Plakatu”. Artystów z tego pokolenia doceniono nie tylko w Polsce, ale także w Europie – a zwłaszcza we Francji – tłumaczy profesor Lech Majewski i dodaje – Kolebką artystyczną dla wielu z nich była warszawska Akademia Sztuk Pięknych, gdzie właśnie nauczał profesor Henryk Tomaszewski, a która do dnia dzisiejszego z dumą pielęgnuje te tradycje”.

Madaleine_1

To dlatego Biuro Kultury miasta stołecznego Warszawy, działając wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych, zawarło z paryską koleją RATP nietypową, aż 5-letnią umowę. Na mocy tej umowy młoda, polska sztuka ma szanse zagościć na stałe na stacjach XIV linii paryskiego metra tworząc przestrzeń do zaskakujących, artystycznych spotkań polsko-francuskich. Inicjatorem i głównym koordynatorem tego projektu jest wicedyrektorka Biura Kultury, Małgorzata Naimska.

Pierwszą wystawą z serii wielu była ubiegłoroczna, podczas której francuskiej publiczności zaprezentowali się młodzi artyści z warszawskiej ASP z Wydziału Grafiki i Wzornictwa. Ciekawostką wystawy było zaprezentowanie w Paryżu także projektów z Katedry Mody.Paris_plakietka

W tym roku paryskie stacje Madelaine, Pyramides i Gare de Lyon we władanie objęli studenci z Wydziału Grafiki oraz Katedry Tkaniny Eksperymentalnej z Wydziału Malarstwa. Wystawa kontynuowana jest pod tytułem: „Nous voici, les voila” (Oto my – oto oni), który jest cytatem z napisanej w Paryżu przez Witolda Gombrowicza „Operetki”. Cytat ten i wystawa mają zachęcać Francuzów do tego, aby zatrzymali się na chwilę w codziennym pędzie i dali sobie szansę na smakowanie świata widzianego oczami polskich artystów.

Na stacji Madelaine zobaczyć można plakaty podejmujące problem ochrony zagrożonych wyginięciem zwierząt, refleksyjne ilustracje nawiązujące do podróży ich autorki do Nowego Jorku oraz prace z pracowni Tkaniny Artystycznej. Na stacji Pyramides studenci ASP zapraszają Francuzów do świata muzycznego, interpretując na plakatach muzykę różnych instrumentalistów. Na stacji Gare de Lyon zaprezentowano niezwykłe, ilustrowane mapy Polski, Ekwadoru i Maroka.

Autorami prezentowanych prac są Justyna Czerniakowska, Ewa Engler, Maciej Januszewski, Katarzyna Król, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, Martyna Synkiewicz, Beata Świerczyńska, Katarzyna Walentynowicz, Agnieszka Wasilewska i Maja Żurawiecka.

Za projekt wystawy odpowiadają prof. Lech Majewski, prof. Jerzy Porębski, Justyna Czerniakowska. Koordynują ją Monika Czerska z Biura Kultury Urzędu m. st. Warszawy oraz Michał Opiłowski z warszawskiej ASP, oraz Instytut Kultury w Paryżu.

Dodatkowe informacje:
Joanna Niemiec, tel.: 668 341 541, e-mail: joang@poczta.onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *