Les Pays Basque – Kraj Basków

Le Pays Basque (Euskal Herria) to po polsku Kraj Basków. Znajduje się on we Francji (zwany po francusku Pays Basque nord) i w Hiszpanii (Pays Basque sud). Kraj Basków składa się z 7 prowincji, o tradycjach autonomicznych i określonych granicach pochodzących ze średniowiecza. W Hiszpanii nazywany jest Euzkadi, w jego skład wchodzą 4 prowincje: la Navarre, l’Alava, la Biscaye, le Guipuzcoa. We Francji (Ipharalde) znajdują się 3 prowincje: la Basse-Navarre, le Labourd, la Soule. Administracyjnie należą one do departamentu Pyrénées-Atlantiques. Zajmują w sumie 2,9 tys. km² i są zamieszkane przez 700 tys. ludzi, skupionych głównie wzdłuż wybrzeża.

Kraj Basków

Tradycyjny dom w Pays Basque

Kraj Basków ma swój własny język – język baskijski, który jest jednym z najtrudniejszych do nauki języków na świecie. Nie należy on do żadnej grupy językowej. W języku baskijskim występują liczne zapożyczenia z łaciny, hiszpańskiego i francuskiego.

Flaga Pays Basque

Flaga Pays Basque

Ulubionym sportem Basków jest pelota. Jest to rodzaj tenisa rozgrywanego na boisku otoczonym ścianami, o które odbijana jest piłka. W całym regionie niemal każde miasto i każda wioska, posiadają frontón, czyli boisko, przypominające kort do squasha na którym zawodnicy rzucają piłką, która jest odbijana o ściany z prędkością nawet do 300 km/h z pomocą specjalnych rakiet z wikliny.

pelota

Źródło: wikipedia

Najwyższym szczytem Kraju Basków jest La Rhune, który leży już po stronie hiszpańskiej. Na szczyt można dostać się pieszo na przykład szlakiem z Saint-Jean-de-Luz lub kolejką. Warto się dobrze rozglądać, ponieważ po drodze można spotkać pottoka – małego, baskijskiego konika górskiego.

pottok

Źródło: wikipedia

Każda prowincja w Kraju Basków ma swój taniec. Najbardziej znany jest taniec fandango, ale najczęściej tańczy się mutxikos. Często w miasteczkach (np. Saint-Jean-de-Luz), odbywają się darmowe pokazy tańca.

Będąc w Kraju Basków trzeba odwiedzić miasto Bayonne (po polsku Bajonna). Dwie rzeki Adour i Nive dzielą miasto na 3 części: Grand Bayonne, Petit Bayonne i Saint-Esprit. Stara część miasta, wokół katedry Sainte-Marie z uroczymi uliczkami nazywana jest Grand Bayonne. W tej części warto zobaczyć wspomnianą już katedrę, Vieux Château obok katedry, muzeum Basque oraz Muzeum Bonnat (zbiory malarstwa Rembrandta, Loenarda da Vinci, Paula Rubensa, Francisca Goya). Specjalnością Bayonne jest szynka bajońska.

 

Od tego miasta pochodzi określenie sumy bajońskie. To tutaj w Bayonne podpisano porozumienie, na mocy którego Francuzi przekazali wierzytelność (długi mieszkańców Księstwa Warszawskiego wobec rządu pruskiego oszacowane na ponad 40 mln franków) Księstwu Warszawskiemu, które w zamian za to zobowiązane było wypłacić Napoleonowi 20 mln franków (czyli właśnie tzw. sumy bajońskie). Określenie sumy bajońskie weszło do języka potocznego, jako określenie olbrzymich, wręcz bajecznych, nieosiągalnych kwot. 

 

Od 1932 roku na przełomie lipca i sierpnia, w Bayonne odbywa się Fêtes de Bayonne. W tym roku (2012), święto odbędzie się od 25 do 29 lipca.

Tak bawią się Baskowie podczas Fêtes de Bayonne

 

Biarritz to raj dla surferów. Jest to znane kąpielisko i uzdrowisko nad Zatoką Biskajską. W XIX wieku, Biarritz odwiedzała cesarzowa Eugenia (żona Napoleona III)  i utrzymywała tu swój dwór. Pozostałością po tym jest wspaniały kompleks Palais, obecnie działający jako hotel. Biarritz posiada wspaniałą esplanadę ze skałą Rocher de la Vierge. Na końcu promenady znajduje się Port des Pêcheurs – tradycyjny port rybaków. W tym mieście nie można się nudzić. Więcej informacji o mieście znajdziecie na stronie: www.biarritz.fr

biarritz

Źródło: www.biarritz.fr

 

Saint-Jean-de-Luz to bardzo piękne miasteczko. Wzdłuż zatoki ciągnie się kilkumetrowa plaża z promenadą, hotelami i apartamentowcami. Stare Miasto jest typowo baskijskie, tak jak pobliski, wielokolorowy wielki port rybacki. W kościele St.-Jean-Babtiste z malowanym drewnianym stropem i pozłacanym ołtarzem, odbył się uroczysty ślub Ludwika XIV z infantką hiszpańską Marią Teresą. Tutaj warto spróbować smakołyków baskijskich i pospacerować wśród uroczych uliczek.

sain-jean-de-luz

Źródło: www.france-voyage.com

Będąc w Kraju Basków, koniecznie trzeba spróbować: gâteau basque – tradycyjne ciasto baskijskie, fromage de brebis – owczy ser, piperade jambon – danie na bazie pomidorów, jaj, czosnku, cebuli, papryki czerwonej i zielonej, jambon de Bayonne (szynki bajońskiej) i piment d’Espelette (czerwona papryczka).

piment

Piment d’Espelette

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *