Karnawałowe szaleństwo na Lazurowym Wybrzeżu

Co roku w lutym Riwierę Francuską opanowuje karnawałowe szaleństwo.

Niceą – stolicą Lazurowego Wybrzeża, rządzi wtedy Król Karnawału.

Pierwsza wzmianka o Nicejskim Karnawale pochodzi z 1294 roku, kiedy to prowansalski hrabia – Karol Andegaweński wspominał “o radosnych dniach Karnawału spędzonych w Nicei”. Dzisiejszą formę Karnawał przybrał pod koniec XIX wieku, wówczas to wprowadzono tradycyjną paradę kwiatową i paradę nocną, oraz trybuny dla widzów.

Karnawał w Nicei - 2010, zdj. Sebastien Nogier

Karnawał w Nicei – 2010, zdj. Sebastien Nogier

W tym roku 131 edycja odbędzie się w dniach od 13 lutego do 1 marca 2015. W tym czasie Niceą rządzić będzie Król Muzyki. W ciągu dnia słynną Promenadą Anglików przejdzie parada kwiatowa, na której turyści i mieszkańcy zostaną hojnie obsypywani świeżymi kwiatami, szczególnie mimozą, która właśnie wtedy kwitnie. Wieczorem na głównym placu Nicei – Placu Massena odbędzie się tzw. corso – czyli defilada gigantycznych, kolorowych postaci przy akompaniamencie hucznej muzyki. Tradycyjnie w ostatni dzień Karnawału, postać Króla zostanie umieszczona na łodzi, która wypłynie w głąb Zatoki Aniołów i tam zostanie spalona. Mieszkańcy pożegnają Króla i będą czekać na wybór nowego Króla przyszłorocznego Karnawału.

Karnawał w Nicei, 2010, zdj. Sebastien Nogier

Karnawał w Nicei, 2010, zdj. Sebastien Nogier

Karnawał w Nicei - 16.02.2013 r., zdj. Sebastien Nogier

Karnawał w Nicei – 16.02.2013 r., zdj. Sebastien Nogier

 

Święto Cytryn i Pomarańczy w Menton

W tym samym czasie, w położonym tuż przy granicy włoskiej – Menton, odbędzie się spektakularne Święto Cytryn i Pomarańczy.

Menton-Francja

Święto pomarańczy w Menton (Lazurowe Wybrzeże)

Miasto Menton słynie z upraw cytryn i pomarańczy. Pod koniec XIX wieku Riwiera Francuska stała się znana wśród arystokracji angielskiej i rosyjskiej jako idealne miejsce do spędzania zim. To właśnie wtedy miasto zadecydowało o stworzeniu pierwszego Festiwalu Cytryn i Pomarańczy. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyła sama Królowa Angielska Wiktoria. Od tego czasu co roku Święto Cytrusów przyciąga rzesze uczestników. Przez miasto przechodzą defilady z ogromnymi konstrukcjami stworzonymi wyłącznie z pomarańczy i cytryn! W miejskich ogrodach Bioves odbywa się wystawa gigantycznych budowli, oczywiście zrobionych z cytryn i pomarańczy. Niektórzy mogliby pomyśleć, że używanie tysięcy kilogramów cytryn i pomarańczy do organizacji tego wydarzenia, to wielkie marnotrawstwo, ale nic bardziej mylnego. Owoce nie są przebijane, tylko otaczane sznurkami, dzięki czemu po zakończeniu imprezy robi się z nich konfitury, soki i nalewki.

Zapraszamy gorąco na te wyjątkowe wydarzenia!

Autorem tekstu jest:

Dominika Szczypkowska, polski przewodnik na Lazurowym Wybrzeżu,
e-mail: wycieczkidofrancji@gmail.com

Święto pomarańczy w Menton (Lazurowe Wybrzeże)

Święto pomarańczy w Menton (Lazurowe Wybrzeże)

Święto pomarańczy w Menton (Lazurowe Wybrzeże)

Święto pomarańczy w Menton (Lazurowe Wybrzeże)

1 Odpowiedź

  1. dolata pisze:

    pienkne widoki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *