Kanały YouTube do nauki języka francuskiego

Nowy rok 2019 już zawitał, a wraz z nim nowe cele. Wśród najczęściej pojawiających się noworocznych postanowień jest nauka języka obcego. Jeśli też masz takie postanowienie i zaczynasz uczyć się francuskiego od początku lub szlifować swój francuski, to poniżej przedstawiam zestawienie najpopularniejszych i pożytecznych kanałów na YouTubie, które skupiają się na nauce języka francuskiego i nie tylko.

Najczęściej YouTube wykorzystujemy do rozrywki, ale wiele osób używa go także do nauki i pracy. Jest ogromnym źródłem filmów edukacyjnych i pomocnych w nauce języka obcego. Znajdziesz na nim również wiele francuskich filmów, emisji radiowych i telewizyjnych, reportaży i videoblogów prowadzonych przez native speakerów. Po zbudowaniu solidnych fundamentów w języku francuskim warto przejść do materiałów oryginalnych i języka używanego przez Francuzów na co dzień.

Kanały YouTube do nauki języka francuskiego
Kanały YouTube do nauki języka francuskiego

Zaletą filmów na YouTubie jest to, że są krótkie (średnio około 15-20 minut), w związku z tym nie trzeba poświęcać dwóch godzin na film, a krótkie nagranie można zobaczyć w przerwie obiadowej, w autobusie czy metrze lub czekając w kolejce. Jeśli jednak wolisz oglądać dłuższe filmy, zobacz wpis: Francuskie filmy i seriale po francusku na Netflix

Kolejność przedstawionych kanałów YouTube jest dowolna. Każdy może wybrać odpowiedni dla niego profil. Na początek kanały prowadzone w języku polskim, później po francusku i angielsku. Zamieszczam tutaj również listę kilku francuskich vlogerów (wideoblogerów) prowadzących profile na YouTubie. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś dla siebie i zmotywuje Cię to do nauki języka francuskiego. Powodzenia w nauce i miłego oglądania!

Po polsku

Feenzy – Ekspresowa Nauka Języków Obcych

Feenzy to profil z przyjemnymi filmikami uczącymi podstaw języka francuskiego. Z filmów nauczysz się między innymi jak rozpocząć rozmowę, podstawowe zwroty i czasowniki francuskie, liczebniki, godziny, alfabet i podstawowe słownictwo potrzebne na początkowym etapie nauki języka.

Pan od francuskiego #francuskijestsexy

Francuski nie musi być trudnym językiem. Przekonuje o tym Pan od francuskiego, który oprócz swojego kanału na YouTubie, prowadzi profil na Facebooku, Instagramie i Snapchacie. Pan od Francuskiego tłumaczy gramatykę, wymowę francuską, a także uczy na snapie.

Poza teorią przedstawianą w zrozumiały i przystępny sposób, na stronie bloga, Pan umieszcza bezpłatne materiały i zadania do samodzielnego wykonania.

Po francusku

Easy Languages

Easy Languages to kanał YouTube, na którym prezentowane są krótkie filmiki będące wywiadami z ludźmi na ulicach francuskich miast. Celem filmików jest pokazanie lokalnego języka i kultury w naturalnym środowisku, w codziennych sytuacjach. Każdy odcinek ma swój temat i jest prowadzony w różnych miastach Francji. Każdy filmik zawiera napisy po francusku i po angielsku. Filmy przeznaczone dla początkujących oraz średniozaawansowanych w nauce francuskiego.

Kanały YouTube do nauki języka francuskiego

Home Language

To kilkuminutowe lekcje prowadzone przez francuską lektorkę. Omawia ona wybrane zagadnienia z gramatyki, przedstawia słownictwo, a także tematy z kultury francuskiej i aktualnych wydarzeń, a nawet dyktando i ćwiczenia z wymowy francuskiej. Znajdziesz też tutaj filmiki motywujące do dalszej nauki francuskiego.

Français avec Pierre

Profil skierowany jest do osób, które dopiero zaczynają się uczyć francuskiego oraz tych co posiadają już pewien poziom znajomości języka. Pierre jest zawodowym i profesjonalnym nauczycielem francuskiego dla cudzoziemców. Mówi wyraźnie, powoli, prostym i zrozumiałym językiem. Oprócz standardowych filmów dotyczących słownictwa i gramatyki, są też filmy związane z gotowaniem, podróżami, metodami i sposobami na naukę francuskiego.

Learn French with Gaelle

Gaelle mieszka w pobliżu Nicei, na południu Francji i oferuje naukę języka francuskiego podczas odkrywania pięknego regionu. Mówi bardzo wyraźnie i powoli. Oglądając można śledzić napisy w języku francuskim.

Français Authentique

Français Authentique (Autentyczny Francuski) jest przeznaczony dla osób, którzy mają już określony poziom języka francuskiego. Wszystkie artykuły są tworzone przez osoby, których językiem ojczystym jest francuski. Głównym prowadzącym jest Johan, który skupia się na naturalnej metodzie nauki języka. Filmy dotyczą między innymi nauki języka francuskiego, rozwoju osobistego po francusku oraz podróżach po Francji.

Français en dialogue

Français en dialogue to dialogi w języku francuskim. Na chwilę obecną (styczeń 2019) jest ich prawie 500, więc jest z czego wybierać.

Projet Voltaire

Projekt Voltaire oferuje filmiki z ćwiczeniami ortograficznymi i gramatycznymi.

Parlez-vous FRENCH 

“Czy mówisz po francusku” to kanał dla tych, którzy chcą uczyć się, poprawiać lub ulepszać swój francuski. Jest skierowany do użytkowników na wszystkich poziomach: początkujący, podstawowy, średniozaawansowany i zaawansowany.

Nathalie FLE 

Kanał YouTube do nauki francuskiego w prosty sposób. Znajdziesz tu między innymi filmy dotyczące gramatyki, słownictwa, wymowy, motywacji do nauki języka, wyrażenia idiomatyczne i wiele innych. 

Kanał telewizji TV5 Monde

TV5 Monde to francuski międzynarodowy kanał telewizyjny, dostępny pod adres:  www.tv5monde.com. Na kanale YouTube umieszczają aktualne emisje telewizyjne, fragmenty programów i wiele innych materiałów.  

FastGoodCuisine

Kanał proponuje krótkie filmiki prezentujące proste, smakowite przepisy i nie tylko. Wszystko w języku francuskim. 

Francuscy vlogerzy (wideoblogerzy)

Cyprien

Cyprien jest jednym z najbardziej znanych francuskich komików na YouTubie. Kanał idealny jeśli ktoś chce podszlifować swoją znajomość francuskiego używanego w normalnych, codziennych sytuacjach.

Presque Adultes

To seria mini-filmików, w których występują m.in. Cyprien, Norman i Natoo.

Norman Fait Des Vidéos

Profil prowadzony jest przez młodego komika Normana, który wystartował pod pseudonimem Norman Fait Des Vidéos. Ten kanał YouTube jest idealny, jeśli chcesz podszlifować swój język francuski w radosnym nastroju, a przy okazji nie nudzić się.

Natoo

Natoo (Nathalie Odzierejko) to francuska aktorka i vlogerka. Prowadzi vloga, na którym śpiewa, parodiuje i używa potocznego języka.

Kanały YouTube do nauki języka francuskiego

Je ne suis pas jolie

Vlog o wszystkim prowadzony przez Francuzkę. 

Enjoy Phoenix

Vlog lifestylowy.

Conasse

Humorystyczne filmiki, jak z ukrytej kamery. Główną bohaterką jest Conasse (po polsku to obraźliwe słowo na kobietę).

Pozostałe vlogi

Joueur Du Grenier

Testowanie gier.

Squeezie

Vlog o wszystkim.

Caroline and Safia

Vlog lifestylowy i modzie.

Jak znaleźć filmy francuskich vlogerów na YouTubie

Jeśli powyżsi vlogerzy nie przypadli Ci do gustu, możesz poszukać swoich idoli wpisując następujące wyrażenia w wyszukiwarkę na YouTubie:

relooking (zmiana wyglądu) — vlogi o urodzie i jej pielęgnacji

mon haul (moja zdobycz) — vlogi o zakupach i opinie o produktach

mon voyage à … (moja podróż do …) — vlogi podróżnicze

tuto (tutorial) — vlogi z tutorialem, czyli jak coś zrobić

mon room tour/tour de ma chambre (moja wycieczka po mieszkaniu/pokoju) — pokazanie swojego mieszkania/pokoju

déballage de … (rozpakowanie …) — otwieranie prezentów, nowych produktów, produktów do testowania, itp.

mon avis sur … (moja opinia o …) — opinia na temat muzyki, filmów, itp.

let’s play fr — vlogi o grach komputerowych i ich testowaniu

Po angielsku

Oh la la french

Kanał prowadzi aktorka Sofia (zwana SoSo), która uczy użytkowników języka francuskiego, a także odkrywa francuską kulturę. Kanał składa się z list odtwarzania dotyczących różnych tematów, serii: Oh La La, Hollywood Speaks French!, Oh La La, Speak French – Paris Style!. Aktorka proponuje także naukę gramatyki i słownictwa dla początkujących, dla podróżników, francuski slang i przekleństwa. Wszystkie filmiku utrzymane w pogodnym i humorystycznym tonie.

FrenchPod101

Krótkie i łatwe do zrozumienia filmiki, przeznaczone do poszerzania słownictwa i zaznajomienia się z wyrażeniami dnia codziennego.

Learn French With Alexa

Alexa Polidoro jest prawdziwą francuską nauczycielką z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu języka francuskiego dla dorosłych i dzieci na wszystkich poziomach. Na swoim kanale przedstawia filmiki pomocne w nauce francuskiego, dotyczące gramatyki i słownictwa, a także francuskiej kultury. 

Learn French with Pascal

Pascal proponuje filmiki potrzebne aby poprawić swój język francuski, gramatykę i wymowę. Porady przedstawione są w łatwy sposób, scenariusz każdej lekcji znajduje się na głównej stronie www.frenchspanishonline.com i jest bezpłatny.

Teraz Ty!

Czy oglądasz filmiki na YouTubie po francusku? Czy znasz inne filmiki, które warto obejrzeć? Czy znasz innych vlogerów francuskich, których możesz polecić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *