Grasse – światowa stolica perfum

Grasse to miasteczko położone w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w południowej części Francji. Zbudowane na wysokiej skale miasto zwane jest światową stolicą perfum za sprawą licznych fabryk i perfumerii zajmujących się produkcją perfum.

Grasse Francja

W Grasse panują wspaniałe warunki do uprawy kwiatów (łagodny mikroklimat oraz żyzna gleba). W marcu zakwitają złote mimozy, na początku lata rozkwitają róże, a jesienią pojawiają się jaśminy. W górskim krajobrazie widać pola lawendy.

Przemysł perfumeryjny w Grasse został zapoczątkowany w XVI wieku, kiedy to rękawicznicy odkryli cudowne zapachy w tym regionie i zaczęli perfumować rękawiczki ze skóry. Kiedy pod koniec XVIII wieku obłożone wysokimi podatkami garbarstwo przestało się opłacać, przestawiono się wyłącznie na perfumy. Miasto skupia ponad połowę francuskiego obrotu handlowego w przemyśle perfumeryjnym (1,5 mld dolarów rocznie).

W Grasse działają po dziś dzień najsłynniejsze i najstarsze wytwórnie perfum. W każdej z tych wytwórni znajduje się muzeum oraz salon sprzedaży, gdzie można kupić produkowane tradycyjnymi metodami wyroby perfumeryjne, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia swojego własnego zapachu. Wstęp do muzeum i fabryk jest za darmo.

Galimard Francja

 

Perfumeria Galimard
Perfumeria Galimard została założona w 1747 roku przez Jeana de Galimard’a. Nadal produkuje perfumy według tradycyjnych receptur.

Perfumeria Galimard: 73, Route de Cannes – 06131 Grasse
Otwarta codziennie, wstęp darmowy.

 

Perfumeria Molinard
Perfumeria Molinard utworzona w 1849 roku.

Perfumeria Molinard: 60, boulevard Victor Hugo – 06130 Grasse
Wstęp darmowy.
www.molinard.com

 

Perfumeria Fragonard
Perfumeria Fragonard jest jedną z najstarszych w Grasse, działa od 1782 roku. Od 1926 roku, fabryka prowadzi nieprzerwaną produkcję, a jej nazwa pochodzi od nazwiska znanego malarza Jean-Honoré Fragonard, który się tutaj urodził.

Perfumeria Fragonard: 20, boulevard Fragonard – 06130 Grasse
www.fragonard.com

Fragonard Francja

 

Fabryka Kwiatów – La Fabrique des Fleurs
Fabryka otoczona jest wspaniałym ogrodem kwiatowym.

La Fabrique des Fleurs: Route de Cannes – Les Quatre Chemins – 06130 Grasse

 

Międzynarodowe Muzeum Perfumerii
Le Musée international de la Parfumerie

Założone w 1989 roku i odnowione w 2008 r. Jest to pierwsza publiczna instytucja poświęcona ochronie i promocji światowego dziedzictwa aromatów i zapachów.

Muzeum przedstawia bogatą historię perfum w różnych aspektach: produkcja, materiały, przemysł, innowacje, marketing, wygląd, wykorzystanie. Zapach jest również wyrażony przez wspaniałe obiekty pochodzące z pięciu kontynentów: dzieła sztuki, tekstylia, dowody archeologiczne, itp.

Grasse muzeum perfum

 

Międzynarodowe Muzeum Perfumerii to również śmiały architektoniczny projekt Frédérica Jung’a, zbudowany wokół XIV wiecznej rezydencji Pontevès (3500 m2 z ogrodem i tarasem).

Le Musée international de la Parfumerie: 2, Rue Mirabeau – 06130 Grasse
www.museesdegrasse.com

 

Muzeum Sztuki i Historii Prowansji
Le Musée d’Art et d’Histoire de Provence

Muzeum znajduje się w jednym z najbardziej eleganckich domów z XVIII wieku (dawny Hotel de la Marquise de Clapiers-Cabris, siostry Mirabeau). W pełni umeblowane muzeum przywołuje codzienne życie we wschodniej Prowansji, od prehistorii do lat pięćdziesiątych. Meble, ceramika, malarstwo, stroje, figurki … prawdziwy prowansalski styl życia. Można również zwiedzić wspaniały francuski ogród, z przystrzyżonymi żywopłotami i starymi różami o delikatnych kolorach.

Le Musée d’Art et d’Histoire de Provence: 2, Rue Mirabeau – 06130 Grasse
www.museesdegrasse.com

 

Muzeum Marynarki Wojennej – Memoriał Admirała Grasse
Le Musée de la Marine – Mémorial Amiral de Grasse

Muzeum poświęcone jest życiu i karierze wielkiego żeglarza prowansalskiego François-Josepha Paula Comte de Grasse (1722-1788) i jego towarzyszom. Dla zwiedzających dostępne jest 30 makiet statków.

Wygrywając bitwę morską Chesapeake, 5 września 1781 roku, Admirał Grasse zakończył wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Le Musée de la Marine – Mémorial Amiral de Grasse: 23, Boulevard Fragonard
Wstęp darmowy.

 

Muzeum Kostiumów i Biżuterii Prowansalskiej
Le Musée du Costume et du Bijou provençal

Muzeum prezentuje zbiory z domostwa Markizy de Cabris, matki Markizy de Clapiers-Cabris i małżonka siostry Mirabeau. W skład wchodzą: kostiumy, stroje i biżuteria prowansalska z XVIII i XIX wieku.

Le Musée du Costume et du Bijou provençal: 2, rue Jean Ossola – Grasse
Wstęp darmowy.

 

Muzeum Fragonard – Kolekcja H. & JF. Costa
Musée Fragonard – Collection H. & JF. Costa

Muzeum znajduje się w hotelu Villeneuve, wspaniałym historycznym budynku odrestaurowanym w stylu XVIII wiecznych kamienic. Muzeum poświęcone jest malarzowi Jean-Honoré Fragonard’owi (1732-1806), posiada kilkanaście jego największych dzieł. W muzeum znajdują się także prace innych malarzy: Marguerite Gérard (1761-1837) i Jean-Baptista Mallet (1759-1835).

Musée Fragonard: Hôtel de Villeneuve – 14, rue Jean Ossola – 06130 Grasse

Fragonard Francja

Poza licznymi wytwórniami perfum, w Grasse można także znaleźć historyczne zabytki. Jednym z najciekawszych jest Katedra Notre Dame du Puy, budowana pomiędzy X i XI wiekiem, następnie odrestaurowana i przebudowana w XVII wieku. W jej barokowym wnętrzu zawisło “Umywanie nóg” Jeana-Honoré Fragonarda z 1754 r., jego jedyne dzieło religijne. Nawę naprzeciwko zdobi zaś renesansowy tryptyk malarza z Nicei Louisa Bréa “Św. Honorat w towarzystwie papieża św. Klemensa i św. Lamberta” z 1524 r. Od 1972 r. w katedrze można również podziwiać niedawno odrestaurowane płótna Petera Paula Rubensa – “Koronę cierniową”, “Św. Helenę” i “Ukrzyżowanie”.

Notre-Dame-Grasse

Inne ciekawostki

W mieście Grasse, ma miejsce akcja finałowego rozdziału powieści “Pachnidło” Patricka Süskinda.

W miasteczku tym, w 1963 roku zmarła Édith Piaf.

 

Informacje praktyczne:

Do Grasse kursuje autobus z Nicei (nr 500, czas przejazdu ok. 1 godz., koszt 1 euro) lub z Cannes (nr 600 i 610, ok. 1 godz., 1 euro).

Przed zwiedzaniem miasta warto zaopatrzyć się darmową mapkę dostępną w Office de Tourisme  (Palais des Congrès, 22, Cours Honoré Cresp, 06130 Grasse).

Więcej informacji o mieście – www.ville-grasse.fr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *