Co i gdzie zjeść tanio i smacznie w Paryżu
Paryż jest drogim miastem, ale nie najdroższym w Europie. To nie prawda, że trzeba wydać miliony monet i zrujnować się na wyjeździe.
Poniżej kilka opcji, co zjeść, aby nie chodzić głodnym podczas pobytu w Paryżu, ale także, żeby nie wydać zbyt dużo, jeśli masz niewielkie fundusze. Podczas moich podróży (nie tylko po Francji) wychodzę z założenia, że warto spróbować kilku typowych potraw z danego regionu. Nie chodzi o wybór najdroższych restauracji, aby poczuć prawdziwy smak. Przeważnie te ukryte miejsca, do których nie docierają turyści, serwują najlepsze dania.

Na śniadanie
Na śniadanie do Paul’a https://www.paul.fr
Na sandwicha, chrupiącego croissanata, pain au chocolat, chausson aux pommes lub escargot aux raisins.
pain au chocolat – bułeczka z drożdżowego ciasta francuskiego z czekoladą

chausson aux pommes – ciastko francuskie z jabłkami – moje ulubione

escargot aux raisins – zawijane ciastko z rodzynkami

Na kawę
Większość kawiarni i restauracji oferuje kawę po wygórowanej cenie, np. około 3 euro za espresso. Ale w kawiarniach przy piekarniach można zamówić kawę za 1,5 euro. Espresso smakuje tak samo, są miejsca siedzące, jakieś stoliki, więc jest to tańsza wersja.

Na lody można wybrać się do Amorino.

Na obiad i kolację
Tania opcja na obiad + deser + napój = około 6 euro
Ostatnio Picard, sieć sklepów sprzedających mrożonki, udostępnia swoim klientom mikrofalówki. Można zatem kupić danie mrożone, np. łosoś z purée z zielonych warzyw, lasagne, kurczak z warzywami za około 2 euro i podgrzać 4 minuty w dostępnych mikrofalówkach. Do tego 2 euro za napój i 2 euro za deser (na przykład sorbet). Do tego dostajemy komplet sztućców lub możemy użyć swoich. Picard posiada około 122 sklepy w całym Paryżu, ale nie wszystkie oferują takie opcje. Przykładowy Picard w Paryżu: 6, place du Panthéon w V dzielnicy (koło Panteonu). Sklep jest otwarty 7 dni w tygodniu, nawet w niedzielę.

Typowe francuskie naleśniki + napój = 5 euro
Typowe francuskie naleśniki na słono na przykład z serem, szynką i jajkiem lub na słodko z Nutellą. Taki naleśnik wraz z napojem (woda, soda lub kola) to wydatek około 5 euro. Sam naleśnik (bez napoju) kosztuje ok. 3,5 euro, w zależności od nadzienia.
Miejsce: okolice Saint Michel.
Marche des Enfants Rouges (Targ Czerwonych Dzieci) to najstarszy zakryty targ w Paryżu. Został założony w 1615 roku na ulicy Bretagne 39, w Marais (III dzielnica Paryża). Nazwa pochodzi od dzieci z pobliskiego sierocińca, które chodziły ubrane na czerwono (kolor miłosierdzia, charytatywności). Targ oferuje świeże owoce, warzywa i inne smakołyki oraz gotowe potrawy. Na miejscu działają stoiska/restauracje, które przygotowują posiłki (m.in. kuchnia francuska, włoska, marokańska, japońska). Ceny jak w restauracjach, czyli za obiad zapłacimy około 15-20 euro. Łatwo się skusić bowiem, na całym targu pysznie pachnie.
Metro linii 8: Filles du Calvaire

W niektórych piekarniach można zakupić kawałek quiche np. quiche z łososiem i szpinakiem, quiche z kurczakiem lub quiche z warzywami oraz poprosić o podgrzanie. Koszt takiego kawałka, który spokojnie wystarczy na lunch, to wydatek około 4 euro.

Restauracje
Jeśli chcesz zjeść coś typowo francuskiego, polecam restaurację Chez Papa. W samym Paryżu jest 9 takich restauracji, a w okolicy Paryża jeszcze 4. Może je też znaleźć w innych miastach we Francji. Restauracja serwuje dania z południowo-zachodniej części kraju. Polecam baskijskie potrawy (Les Bolos Basques), a także dania z kaczki (Magret de canard). Wszystko jest świeże i smaczne. Do picia warto spróbować sangrię z lodem i pomarańczą. Koszt kolacji z napojem, w zależności od opcji, około 25 euro.




Znajdź najbliższą restaurację:
Już jestem głodna 🙂
Ceny obowiązujące w 2019 roku.