Cmentarze w Paryżu

Cmentarz na Montmartre

Cmentarz na Montmartre

Dzień Wszystkich Świętych we Francji jest podobnie obchodzony jak w Polsce. Francuzi odwiedzają groby swoich bliskich dekorując je kwiatami i paląc znicze. We Francji znajduje się wiele cmentarzy, które spełniają różne role, a każdy z nich jest oryginalny.

 

Najpopularniejszym cmentarzem we Francji jest cmentarz Père-Lachaise w Paryżu. Często odwiedzanym przez Polaków jest również cmentarz na Montmartre. W Paryżu znajduje się także kilka mniej znanych, ale równie zabytkowych cmentarzy. Są to m.in.: cmentarz w Batignolles, Thiais, Pantin, Bagneux, Saint-Ouen, Ivry.

Cmentarz na Montparnasse

Cmentarz Montparnasse

 

Cmentarze w Paryżu zajmują powierzchnię 400 hektarów. Wszystkie one mają pewne wspólne cechy. Są to miejsca pochówku, gdzie przestrzeń zorganizowana jest wokół trzech charakterystycznych punktów: rzeźba, roślinność i dziedzictwo kulturowe. Sprawia to, że cmentarze w Paryżu są miejscem spacerów kulturowych, a także zielonymi płucami miasta z zachwycającą różnorodnością gatunkową roślin.

 

Jednym z mało znanych, ale godnych zobaczenia jest cmentarz w Thiais.  Cmentarz powstał w 1929 roku i zajmuje 103 hektary. Posiada on drzwi dzieła architekta Charles Halley i park w stylu francuskim z drzewami owocowymi.

 

Cmentarz Montparnasse

Cmentarz Montparnasse

Cmentarz ten jest często nazywany cmentarzem dla ubogich, ponieważ w jego części „Ogród Braterstwa” znajdują się liczne rzeźby osób niezidentyfikowanych lub zaginionych, zmarłych w Paryżu. Jest to „część bezpłatna” tego cmentarza. Tutaj również zostały pochowane niezidentyfikowane ofiary (57 osób) fali upałów z 2003 roku.

 

Na cmentarzu w Thiais pochowane są również osoby, które ofiarowały swoje ciało do celów naukowych i badawczych. Cmentarz posiada kilka części przeznaczonych dla chrześcijan, żydów, muzułmanów, a także azjatów. Miejsce to posiada liczne gatunki drzew, krzaków i innej flory. Żyją tu także wiewiórki, lisy i papugi.

 

Warto zwiedzić w Paryżu cmentarze takie jak: Père-Lachaise, Montparnasse i Montmartre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wystawa prac Cézanne w Paryżu

Paul Cézanne urodził się 19 stycznia 1839 w małym miasteczku Aix-en-Provence. Społeczność Aix-en-Provence nie do końca go akceptowała, po części...

Zamknij