Chiński Nowy Rok 2013

W niedzielę 10 lutego 2013 r. rozpoczął się Nowy Rok Chiński, rok pod znakiem Węża Wodnego.

Chiński Nowy Rok dosłownie oznacza Święto Wiosny, które jest najważniejszym świętem w tradycyjnym kalendarzu chińskim. Całe święto trwa aż 15 dni, a przygotowania do niego rozpoczynają się już na początku ostatniego miesiąca starego roku. Ósmego dnia ostatniego miesiąca cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu. Celem tego wielkiego sprzątania jest wygnanie złych duchów. Z kolei w pierwszych dniach Nowego Roku nie można zamiatać oraz myć włosów, ponieważ oznacza to „zmycie” z siebie i „pozamiatanie” szczęścia w tym Nowym Roku.

Nowy Rok w Paryżu

timeout.fr

Chiński sylwester bardziej przypomina polską wigilię, niż zabawę sylwestrową. To dlatego, że spędza się go w domu w gronie rodzinnym, przy wspólnym posiłku. W sumie Nowy Rok wita kilka pokoleń rodziny, puszczane są fajerwerki i petardy w czerwonym sznurze o zmroku i później oczywiście o północy.

W Nowy Rok odbywa się wspólne świętowanie mieszkańców na ulicach podczas których rozbrzmiewa muzyka, puszczane są petardy i odbywają się tradycyjne tańce. Jednak kulminacyjnym punktem zabawy jest barwny korowód, składający się z kilkudziesięciu osób niosących wyobrażenie smoka. Taka zabawa trwa na ulicach Chin do późnej nocy.

W Paryżu, tradycyjne defilady będą miały miejsce 10 lutego w 3-ciej i 4-ciej dzielnicy, a 17 lutego w 13-tej i 20-tej dzielnicy. W te dni ulicami Paryża przejdzie barwny korowód, będą tańce smoka i lwów, tradycyjne chińskie tańce oraz pokazy sztucznych ogni i petard, aby przegonić złe duchy.

Trasa pochodu 17 lutego od godziny 13 – 13-ta dzielnica Paryża


Pokaż Défilé du Nouvel An Chinois 2013 dans le 13è na większej mapie

Więcej informacji o tm wydarzeniu można znaleźć na stronie www.paris.fr

Tak wyglądały obchody Nowego Roku w 2012 roku w Paryżu


Défilé du Nouvel An Chinois 2012 à Paris

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Francja ogranicza nocne oświetlenie

Od 1 lipca, Francja ogranicza nocne oświetlenie biur, sklepów i zabytków, aby zmniejszyć marnotrawstwo energii elektrycznej. Nowe przepisy częściowo ominą...

Zamknij