Brassaï – z miłości do Paryża

Od 8 listopada 2013 do 8 marca 2014 r., w Paryżu będzie można oglądać wystawę poświęconą fotografiom Brassaï.

Brassai

.

Wystawa nosi tytuł “Brassaï, Pour l’amour de Paris”, czyli z miłości do Paryża. Przedstawi  wiele fascynujących zdjęć z dawnego Paryża.

.

Brassaï urodził się w 1899 roku w Transylwanii jako Gyulus Halasz. Pseudonimem Brassaï zaczął posługiwać się w 1929 roku, kiedy to rozpoczął swoją przygodę z fotografią. Pierwszy raz przybył do Paryża ze swoim ojcem w wieku 4 lat, później w 1924 roku, już po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, zamieszkał w Paryżu. Miasto oczarowało młodego Brassaï, który szybko zaadaptował się stolicy.

BrassaiArtysta szybko został wciągnięty w życie nocne Paryża. Swój czas spędzał głównie w towarzystwie Henry Miller’a i Jacques Prévert’a. Zaprzyjaźnił się także z Picassem.

Tematem zdjęć Brassaï są między innymi artyści, intelektualiści, a także prostytutki i robotnicy z dzielnicy les Halles. Fotografował w nocy i w dzień. Na zdjęciach uwieczniał m.in.: ogród Luxemburski, pozostawione krzesła, rzeźby pod śniegiem, ulicznych sprzedawców, itp. Nad Sekwaną uwielbiał robić zdjęcia zakochanym, rybakom, bezdomnym i psom. Wiele spacerował, dzięki czemu zostały sfotografowane różne dzielnice Paryża, m.in. Łacińska, Bercy, Auteuil. Mówi się iż, Brassaï potrafił uchwycić atmosferę i charakter każdej dzielnicy Paryża.

Ekspozycja będzie miała miejsce w Sali Saint Jean w Hôtel de Ville w Paryżu (1 place de l’Hôtel de Ville).

Wystawę można zwiedzać od 8.11.2013 r. do 8.03.2014 r., 10h – 19h od poniedziałku do soboty.

Dojazd: metro 1 i 11 – Hôtel de Ville, 4 – Cité

Wstęp wolny.

Więcej o Brassaï można poczytać tutaj.

Brassai

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *