8 filmów, które warto zobaczyć przed podróżą do Paryża

Francuskie filmy — niektórzy je lubią, inni nie cierpią. Przed wyjazdem do Paryża fajnie jest zobaczyć kilka filmów, w których przedstawione jest miasto. Mogą one stać się inspiracją do znalezienia i odwiedzenia ciekawych i interesujących miejsc w Paryżu.

Paris is always a good idea.

Audrey Hepburn

Poniżej osiem francuskich filmów, najbardziej popularnych i dostępnych w Polsce, które na pewno znajdziecie też z polskimi napisami. Może zainspirują Was do zwiedzania, a może do nauki języka francuskiego.

Paris Je t’aime / Zakochany Paryż

Jest to kompilacja 18 filmów zrealizowanych przez 20 wielkich reżyserów. Każdy z filmów dotyczy jednej z dzielnic Paryża. Każda jest wyjątkowa i charakterystyczna. Filmy są romantyczne, zaskakujące, czasami smutne, a czasami śmieszne.  Można w nich dostrzec Paryż, jego uroki i nie tylko te turystyczne miejsca, ale także mało znane i urocze uliczki.

Zakochany Paryż
Zakochany Paryż
Zakochany Paryż
Zakochany Paryż

W filmie wystąpiło kilka znanych gwiazd, m.in.: Natalie Portman, Gérard Depardieu, Steve Buscemi, Nick Nolte, Ludivine Sagnier, Fanny Ardant, Bob Hoskins, Elijah Wood, Juliette Binoche, Willem Dafoe.

Film powstał w 2006 roku.

Zakochany Paryż
Zakochany Paryż
Zakochany Paryż
Zakochany Paryż
Zakochany Paryż

Midnight in Paris / O północy w Paryżu

Film w reżyserii Woody Allena, który zatrudnił samych znanych aktorów, m.in.: Owen’a Wilson’a, Rachel McAdams, Kathy Bates, Adrien’a Brody, Marion Cotillard i żonę Sarkozy’ego, Carlę Bruni.

Historia zaczyna się, gdy główny bohater Gil wyjeżdża ze swoją narzeczoną Inez do Paryża. Zakochuje się w urzekającym mieście, spędzając coraz więcej czasu na ulicach Paryża, niż ze swoją narzeczoną. Inez widuje się z byłym chłopakiem, a Gil odbywa podróże do lat 20. XX wieku.

Film z 2011 roku.

O północy w Paryżu
O północy w Paryżu
O północy w Paryżu
O północy w Paryżu
O północy w Paryżu
O północy w Paryżu

Amélie / Amelia

Amélie to uroczy francuski film. Został nakręcony wiosną 2000 roku i przedstawia historię młodej dziewczyny Amélie, której życie zmienia się z dnia na dzień i postanawia poświęcić się pomaganiu innym. Historia Amélie niewątpliwie zachwyciła miłośników francuskiego i paryskiego życia na całym świecie.

Film został nakręcony głównie na Montmartre (rue Lepic, kawiarnia Café des 2 Moulins, bazylika Sacré Coeur, metro), ale obecne są w nim także inne zakątki Paryża takie jak: kanał Saint Martin czy katedra Notre Dame.

W roli Amélie wystąpiła Audrey Tatou. Wykonawcą muzyki do filmu jest Yann Tiersen — polecam.

Amelia
Amelia
Amelia
Amelia
Amelia
Amelia
Amelia
Amelia

Jeśli potrzebujecie pomocy, aby odnaleźć miejsca związane z Amelią w Paryżu, dobrą opcją będzie zarezerwowanie wycieczki z przewodnikiem.

2 Jours a Paris / Dwa dni w Paryżu

Francuzka Marion i Amerykanin Jack mieszkają w Nowym Jorku. Chcąc ożywić swój związek, wyruszają w podróż po Europie. Pobyt w Wenecji okazał się katastrofą, więc nadzieją jest pobyt w Paryżu. Mają 2 dni na zapamiętanie wyjazdu jako udanego. Marion okazuje się być szukającą szczęścia w miłości kobietą. Spotyka w trakcie wycieczki po Paryżu swoich byłych kochanków, a Jack nie jest w stanie zrozumieć romansów swojej partnerki sprzed lat, tym bardziej, że nie wie, czy na pewno już się zakończyły.

Film z 2007 roku w reżyserii Julie Delpy. W głównej roli wystąpiła reżyserka i Adam Goldberg.

Dwa dni w Paryżu

Paris / Niebo nad Paryżem

Życie Pierra gwałtownie się zmienia, aby sobie z tym poradzić, ucieka w rytm Paryża. Na nowo odkrywa urok paryskich zaułków, niepozornych kawiarni, parków i mieszkańców stolicy. Niespodziewanie zaczyna dzielić z przypadkowymi ludźmi radości i kłopoty. To dzięki nim odnajdzie siebie i pozna prawdziwy smak życia. Film daje do myślenia. Pokazuje codzienne życie Paryżan, wzloty i upadki, wesołe i smutne momenty z życia.

Zdjęcia do filmu powstawały w Paryżu, Rungis i Montrouge (Francja), Warzazat (Maroko) oraz Kamerunie w 2008 roku.

Niebo nad Paryżem
Niebo nad Paryżem

W rolach głównych wystąpili m.in.: Juliette Binoche, Roman Duris, Fabrice Luchini, François Cluzet, Mélanie Laurent, Karin Viard, Gilles Lellouche.

Jeśli spodoba się Wam ten film, to polecam inne dzieła tego reżysera (Cédric Klapisch), m.in.: Smak życia 1 (L’auberge espagnole), Smak życia 2 (Les poupées russes) i Smak życia 3, czyli chińska układanka (Casse-tête chinois).

Niebo nad Paryżem
Niebo nad Paryżem
Niebo nad Paryżem
Niebo nad Paryżem

The Da Vinci Code / Kod Da Vinci 

Jeśli jesteście fanami Dana Browna, możesz zapoznać się z wersją filmową jego najlepiej sprzedającej się książki, zaadaptowanej na duży ekran przez Rona Howarda w 2006 roku.

W rolę głównego bohatera Roberta Langdona wcielił się Tom Hanks, a w jego współtowarzyszkę francuska aktorka Audrey Tatou.

Tajemnicze morderstwo w Luwrze staje się kluczem do rozwiązania jednej z największych zagadek strzeżonych przez tajemnicze stowarzyszenie. Wspaniałe ujęcia z Paryża, tajemnicze muzeum Luwr i inne zakątki Francji.

Kod Da Vinci
Kod Da Vinci

Spragnieni większych emocji i informacji mogą zamówić sobie zwiedzanie Luwru i podążanie śladami bohaterów Kodu Da Vinci podczas odkrywania muzeum. Podczas wizyty można zobaczyć najbardziej znane kolekcje dzieł na świecie.

Film z 2006 roku.

Kod Da Vinci
Kod Da Vinci

Ratatouille – Ratatuj

Jeśli jesteś miłośnikiem animacji i nie przeszkadza Ci kręcący się po kuchni szczurek, to polecam gorąco ten film. Remy marzy o karierze wielkiego kucharza. Dwie rzeczy stoją mu na przeszkodzie – niechętna rodzina i fakt, iż jest szczurem. Nasz bohater jednak się tym nie zraża i dzielnie dąży do realizacji celu. Film sprawi, że zakochacie się w Remy, który jest wyjątkowym szczurem i sprawia, że ​​jedzenie smakuje dobrze.

Film został wyprodukowany przez wytwórnie: Pixar i Walt Disney Pictures w technice trójwymiarowej. Otrzymał 5 nominacji do Oscara za rok 2007.

Ratatuj
Ratatuj
Ratatuj
Ratatuj
Ratatuj
Ratatuj

Moulin Rouge

To prawdopodobnie jeden z najbardziej rozrywkowych filmów, jakie kiedykolwiek powstał o Bohemie w Paryżu. Jeśli jesteście fanami musicali, to musicie koniecznie go zobaczyć.

Film został nominowany do Oscara w ośmiu kategoriach, otrzymał dwie nagrody za najlepszą scenografię i dekorację wnętrz oraz za najlepsze kostiumy. Prace nad filmem trwały ponad siedem lat. Premiera odbyła się w 2001 roku.

Film jest opowieścią o miłości pisarza (Ewan McGregor) i artystki kabaretowej Satine (Nicole Kidman) w dzielnicy Montmartre, która w ówczesnym czasie była siedzibą bohemy. Główny bohater miał za zadanie dokończyć  scenariusz do przedstawienia w Moulin Rouge. Zakochuje się w artystce Satine co komplikuje sprawy. Reszty dowiesz się z filmu.

Ostrzeżenie: Moulin Rouge w prawdziwym wydaniu nie jest tak efektowne ani duże jak pokazano w filmie.

Moulin Rouge
Moulin Rouge
Moulin Rouge
Moulin Rouge

Teraz TY! Czy znasz inne filmy z Paryżem w tle?

Zdjęcia: www.imdb.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *