Bukiniści i nabrzeża Sekwany w Paryżu

Niezwykle kulturalne miejsce w Paryżu znajduje się na nabrzeżu Sekwany. Na ponad 3 kilometrowym odcinku swoje „stanowiska” posiadają bukiniści, czyli tak zwani sprzedawcy książek nad Sekwaną.

Sekwana - Paryż

 

Ponad 300 tysięcy książek nowych i starych prezentowane jest dla zwiedzających oraz dla mieszkańców Paryża. Na noc książki zamykane są do specjalnych zielonych skrzynek (jest ich około 900 na nabrzeżu).


Sekwana - Paryż

Bukiniści są „otwarci” kilka dni w tygodniu (przy sprzyjającej pogodzie), od około 11 do zachodu słońca. Swoje stoiska mają na prawym brzegu Sekwany, od mostu Marie do bulwaru przy Luwrze i na lewym brzegu od bulwaru Tournelle do bulwaru Voltaire.

Różnego rodzaju książki, stare i współczesne, nowe i zniszczone wydania, unikalne egzemplarze, a także znaczki i pocztówki z kolekcji, wszystko to można znaleźć nad Sekwaną.

 

Sekwana - Paryż

Od XVI wieku, handlarze książkami wędrowali nad brzegiem Sekwany, aby w końcu kilka wieków później zamocować swoje „skrzynki” w jednym miejscu. Wraz z budową mostu Nowego (Pont Neuf) i napływem większej liczby sprzedawców, nadbrzeża Sekwany stały się miejscem licznych odczytów literackich, muzycznych pokazów i spektaklów na świeżym powietrzu.

 

Bukiniści wkomponowali się na stałe w krajobraz Paryża. Stali się częścią atrakcyjności turystycznej miasta, a także jego dziedzictwem kulturowym i historycznym. W 1991 roku nadbrzeża Sekwany, a wraz z nimi bukiniści, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Disneyland Paris – darmowe wejście

Z okazji 20-tu lat działalności  Disneyland w Paryżu, Disney oferuje darmowy bilet na cały dzień do dwóch parków Disneylandu. Wejściówka...

Zamknij