Wystawa prac Cézanne w Paryżu

Paul Cézanne urodził się 19 stycznia 1839 w małym miasteczku Aix-en-Provence. Społeczność Aix-en-Provence nie do końca go akceptowała, po części ze względu na jego skromne pochodzenie, a także ze względu na fakt, że związał się z robotnicą. 15 października 1906 r., podczas pracy w plenerze, artystę zaskoczyła burza, w wyniku czego zaziębił się i stracił przytomność. Kilka dni później zmarł.

Cezanne

 

Największą inspiracją Cézanne był Paryż i region Ile-de-France. Prace Cézanne odzwierciedlają częste pobyty w Paryżu, podczas których uczęszczał do impresjonistów, Pissarro, Renoira, Moneta. W Paryżu Cézanne miał do czynienia zarówno z tradycją jak i z nowoczesnością. Najczęściej malował Paryż, krajobrazy Ile-de-France, akty, martwe natury i portrety.

cezanne-paryz-wystawa

Po 1890 roku, krytycy i kolekcjonerzy zaczęli się interesować jego pracami. Cezanne został zauważony i ceniony w Paryżu. Dał się poznać również w sztuce nowoczesnej, awangarda uważała go za prekursora.

Obecnie w Paryżu można oglądać wystawę około 80 większych prac Cézanne z całego świata. Jest ona organizowana we współpracy z Petit Palais i Muzeum des Beaux-Arts z Paryża. Wystawę można oglądać w Muzeum Luxembourg (17 rue de Vaugirard 75006 Paryż) od 12 października 2011 do 26 lutego 2012 roku.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Disneyland Paris – darmowe wejście

Z okazji 20-tu lat działalności  Disneyland w Paryżu, Disney oferuje darmowy bilet na cały dzień do dwóch parków Disneylandu. Wejściówka...

Zamknij