Syndrom paryski – dolegliwość turystów odwiedzającyh Paryż

Syndrom paryski to dolegliwość, która dopada turystów odwiedzających Paryż (najczęściej Japończyków).

 

Turyści przyjeżdżają do Paryża z nadzieją na przeżycie przygody życia i odkrycie niesamowitego świata mody i elegancji. Niestety odkrywają, że miasto nie spełnia ich oczekiwań, a ich wymarzony i znany z mediów obraz Paryża różni się w znaczący sposób od rzeczywistości. W najlepszym wypadku wyjeżdżają zawiedzeni, w najgorszym lądują w szpitalu.

 

Ponad sto Japończyków, odwiedzających Paryż, dopada syndrom paryski, a jedna czwarta z nich trafia na leczenie do szpitala w wyniku szoku. Najczęstszymi ofiarami tej dolegliwości są kobiety w wieku około 30 lat, które mają wygórowane oczekiwania względem miasta.

 

Zdjęcie: www.e-francja.eu

Kultura japońska znacznie różni się od europejskiej. Japończycy preferują spokojne usposobienie i uprzejmość, natomiast ich konfrontacja z wielonarodowym tłumem turystów, nieuprzejmym kelnerem, sklepikarzem lub obsługą hotelową znacznie przyczynia się do ich złego samopoczucia.

 

Terminu „paryski syndrom” użył po raz pierwszy dr Hiroyuki Ota, Japończyk pracujący w paryskim szpitalu św. Anny, po rozmowach z wieloma rodakami, którzy trafili do niego w charakterze pacjentów.

 

Syndrom po raz pierwszy został on opisany we francuskim piśmie Nervure w 2004 roku, klasyfikowany jako odmiana syndromu Stendhala (duszności, dyskomfort, przyśpieszone tętno, obniżenie nastroju, depresja).

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Przeczytaj poprzedni wpis:
Disneyland Paris – darmowe wejście

Z okazji 20-tu lat działalności  Disneyland w Paryżu, Disney oferuje darmowy bilet na cały dzień do dwóch parków Disneylandu. Wejściówka...

Zamknij